Turyści mogą już kupować bilety wstępu do rzymskiego Koloseum przez Internet, by uniknąć stania w długiej kolejce do słynnej budowli, uznanej niedawno za jeden z nowych cudów świata.

Bilety, kosztujące 12,5 euro, upoważniają do wstępu na arenę z I wieku i wystawy czasowe oraz na pobliski Palatyn. Odbiera się je na razie przy ladzie z internetowymi rezerwacjami. Już za kilka dni będzie można wydrukować je na stronie internetowej.

Co roku Koloseum i Palatyn odwiedzają cztery miliony turystów. Władze Rzymu przewidują, że w tym roku ich liczba sięgnie pięciu milionów.

Koloseum, które nazwę tę - od znajdującego się w pobliżu posągu, "kolosa" Nerona - nosi od średniowiecza, to Amfiteatr Flawiuszów wzniesiony w latach 70-82. Zbudowany został na planie elipsy, o długości 188 m, szerokości 156 m, obwodzie 524 m. Wysoki na 48,5 m, od strony wewnętrznej pięciokondygnacyjny, mieścił widownię na ok. 50 tys. miejsc.

Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta - lwy, tygrysy, czasami słonie, a w czasie przerw między walkami gladiatorów dokonywano egzekucji skazańców. Według tradycji także mordowano tam chrześcijan.

7 lipca Koloseum zostało ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata, na które głosowało około 100 mln internautów.