Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.

"Szantażowanie Europy za pomocą gazu musi zostać na zawsze powstrzymane. Jesteśmy wdzięczni Izbie Reprezentantów za włączenie poprawki do NDAA, która zatrzyma Nord Stream 2. Prosimy wszystkich przyjaciół Ukrainy i Europy w Senacie USA, by poparli tę poprawkę na poziomie Senatu" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze. Głowa państwa ukraińskiego odniosła się w ten sposób do uchwalonej jeszcze we wrześniu poprawki do budżetu obronnego (NDAA), która usunęłaby możliwość odejścia przez administrację od zastosowania sankcji nałożonych na spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga, bliskiego znajomego Władimira Putina. Administracja Bidena odstąpiła od nałożenia sankcji, twierdząc, że nie powstrzyma to projektu i powołując się na chęć zachowania dobrych relacji z Niemcami.

Autorka poprawki, Marcy Kaptur z Partii Demokratycznej, powiedziała wcześniej, że jest to sposób na niedopuszczenie do uruchomienia gazociągu. Wczoraj podobną poprawkę po stronie Senatu złożyła grupa republikańskich senatorów na czele z senatorem Tedem Cruzem. 

Administracja Bidena ryzykuje stworzenie pokoleniowej, geopolitycznej katastrofy dla USA poprzez dopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2 - oznajmił Cruz. Wzywam kolegów  po obu stronach, by po raz kolejny potwierdzili ponadpartyjny konsensus (...) i nałożyli sankcje - dodał. 

Tweet Zełenskiego kolejnym apelem ze strony Ukrainy

Mimo krytycznej oceny NS2 wśród polityków obydwu partii, nie jest jasne, czy poprawka zostanie ostatecznie przyjęta - tak jak nie jest jasne, czy nałożenie sankcji jest w stanie powstrzymać uruchomienie gazociągu. Choć budowa Nord Stream 2 została zakończona, kwestia certyfikacji przez niemieckiego regulatora i zatwierdzenia rury przez Komisję Europejską zajmie jeszcze kilka miesięcy. 

Kwestia została poruszona również podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Ukrainy w środę. Szef MSZ Dmytro Kułeba oznajmił podczas konferencji prasowej, że Rosja używa gazu jako broni przeciwko Europie i stwierdził, że Niemcy powinny podjąć działania przeciwko Rosji. W zawartym latem porozumieniu między USA i Niemcami oba kraje zobowiązały się do podjęcia akcji - w tym sankcji - przeciwko Moskwie, jeśli Rosja będzie używać gazu jako broni.