Al Kaida rośnie w siłę. Wg amerykańskich ekspertów służb specjalnych, terroryści rozbudowali swój potencjał operacyjny do poziomu nie notowanego od czasu ataków w USA z 11 września 2001 r. - dowiedziała się agencja Associated Press.

Oni wykazują coraz większą zdolność do planowania ataków w Europie i Stanach Zjednoczonych - powiedział AP jeden z funkcjonariuszy wywiadu, komentując ustalenia raportu

Al Kaida stworzyła też "najbardziej prężny program szkoleniowy od roku 2001" i wykazuje zainteresowanie pozyskaniem europejskich współpracowników - ujawnił wspomniany funkcjonariusz. Al-Kaida najpewniej czuje się w Pakistanie, gdzie posiada wiele kryjówek i tajnych obozów.

Równocześnie raport mówi o "licznych lukach" w działaniach amerykańskich służb bezpieczeństwa, które mogą spowodować, że władze nie będą świadome zagrożenia.

W podobnym duchu wypowiadał się w środę na posiedzeniu komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów John Kringen, który kieruje w CIA sekcją analiz. Ale przedstawiciele władz podkreślają, że nic im nie wiadomo o konkretnych dowodach świadczących o groźbie nowych ataków terrorystycznych.