Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad skrytykował postępowanie Wielkiej Brytanii w sprawie jej personelu wojskowego, pojmanego przez Irańczyków na wodach Zatoki Perskiej.

Londyn nie zachowuje się w tej kwestii w legalny i logiczny sposób - głosi przekazana przez państwowe radio irańskie wypowiedź prezydenta Ahmadineżada.

Po aresztowaniu tych ludzi rząd brytyjski zamiast przeprosić i wyrazić ubolewanie z powodu podjętej akcji, zaczął twierdzić, że to my jesteśmy winni i wykrzykiwać w różnych radach międzynarodowych. Nie jest to jednak legalny i logiczny sposób postępowania w tej kwestii - powiedział irański prezydent.

Piętnastu marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej z fregaty "Cornwall" zostało pojmanych przez Irańczyków 23 marca podczas kontrolowania statku handlowego w Zatoce Perskiej. Iran twierdzi, że Brytyjczycy bezprawnie wtargnęli na jego wody terytorialne, czemu Londyn zaprzeczył, wskazując, iż kontroli dokonywano na wodach terytorialnych Iraku.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Margaret Beckett potwierdziła w sobotę, że obie strony podjęły dialog dyplomatyczny na ten temat, ale nie ma on jeszcze charakteru merytorycznego.