Afgańskiej opozycji, mimo wsparcia amerykańskich bombowców nie udało się zamknąć pierścienia oblężenia wokół strategicznego miasta Mazar-I-Szarif. Amerykanie zaś "oficjalnie" przyznali się do straty pierwszego śmigłowca. Maszyna w piątek rozbiła się w górach Hindukuszu z powodu złej pogody. Talibowie utrzymują, że zestrzelili nie tylko ten śmigłowiec, ale i kolejny. Łącznie mieli zabić od 40 do 50 Amerykanów.

Porażką była też październikowa operacja komandosów z jednostki "Delta" na kwaterę emira Talibów Omara koło Kandaharu - tak twierdzi znany amerykański dziennikarz Seymour Hersh z "New Yorkera". Według Hersha - Talibowie stawili Amerykanom opór, jakiego nikt się nie spodziewał - 12 żołnierzy elitarnej jednostki zostało rannych. Delta została zmuszona do odwrotu. Jeśli Hersh ma rację, oznacza to, iż Amerykanie napotkali w Afganistanie na o wiele większy opór niż sami przyznają. Doniesieniom Hersha stanowczo zaprzeczył generał Tommy Franks - dowodzący operacją w Afganistanie. Jego zdaniem gdyby podliczyć wszystkie guzy i zadrapania w wyniku skoku spadochronowego z niskiej wysokości w środku nocy, to może rzeczywiście zebrałaby się dwunastka.

"Osama bin Laden nie mówi w imieniu Arabów i muzułmanów" - tymi słowami Amr Mussa, stojący na czele Ligi Arabskiej - komentuje kolejne oświadczenie terrorysty numer jeden na liście CIA. Dwa dni temu w przemówieniu, które wyemitowała arabska telewizja Al-Jazeera saudyjski terrorysta wzywał muzułmanów do obrony religii i obrony Afganistanu przeciw krucjacie, której - przewodzą Stany Zjednoczone. "Prawda jest taka, to Bush niesie wysoko krzyż i stoi na czele całego tłumu. Wszyscy, którzy są za nim stali się częścią kampanii przeciwko islamowi, stali się grzesznikami walczącymi z wiernymi. Czy ta wojna przeciwko Afganistanowi, która zaczęła się wiele dni temu to rzeczywiście odrębna sprawa czy też część historycznej już krucjaty przeciwko Islamowi?" - pytał Osama bin Laden. Na egipskim sekretarzu generalnym Ligi Arabskiej - nie zostawił suchej nitki. Amr Moussę oskarżył o niewolnicze poddaństwo Zachodowi i zdradę islamu.

07:50