7 czeskich turystów zginęło pod lawiną w Spalonym Żlebie na Zwierówce w słowackich Tatrach Zachodnich. Tony śniegu zasypały 8 osób, jedną udało się uratować. Wśród ofiar nie ma Polaków.

Lawina zeszła tuż obok oficjalnej trasy zjazdowej w słowackich Tatrach Zachodnich. Do akcji wysłano helikoptery z Popradu i Bańskiej Bystrzycy i ratowników górskich z psami przeszkolonymi w poszukiwaniu ludzi zasypanych śniegiem. Niestety, na ratunek było za późno.

Już znaleźliśmy wszystkich – było im ośmioro. 7 zostało pod śniegiem. Niestety, nie żyją. To nie są narciarze, ale turyści z Czech. Lawina zeszła w nocy, jednak nie na trasę narciarską, ale obok wyciągu, a oni tam właśnie biwakowali - powiedział RMF dyżurny Horskiej Zachrannej Slużby.

W Tatrach, Karkonoszach oraz na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach obowiązuje IV stopień zagrożenia lawinowego. W górnych partiach Bieszczad - II. Ratownicy górscy apelują, by absolutnie nie wychodzić na szlaki. czytaj więcej

We wszystkich słowackich górach obowiązuje IV, bardzo wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Słowacka część Tatr jest pełna turystów. Jedną z największych grup stanowią Polacy.