W przyszłym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może mieć nowego prezesa. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, rząd rozpoczął procedurę powołania na to stanowisko Zbigniewa Derdziuka.

Zbigniew Derdziuk to bardzo bliski współpracownik Donalda Tuska. Kierował już ZUS-em za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej.

Powrót Derdziuka do ZUS-u może być jednak zaskoczeniem, bo pierwotnie kierowanie ZUS-em miała przejąć Dorota Bieniasz. 

Wniosek do Rady Nadzorczej ZUS-u o zaopiniowanie jej kandydatury już kilka miesięcy temu złożyła minister rodziny. Bieniasz otrzymała jednogłośnie pozytywną opinię, ale, jak się okazało, nie miała wystarczająco mocnych politycznych "pleców".

Te ma Zbigniew Derdziuk, który jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Tuska, choć potrafił pracować i dla ekipy PiS-u, i AWS-u.

Jak ustalili nasi dziennikarze, członkowie Rady Nadzorczej ZUS dostali właśnie z resortu rodziny wniosek o zaopiniowanie jego kandydatury. Mają to zrobić na posiedzeniu we wtorek.

Premier Donald Tusk 10 stycznia br. na wniosek szefowej MRPiPS Agnieszki Dziemianowicz-Bąk odwołał Gertrudę Uścińską ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uścińska była szefową ZUS od lutego 2016 r.

Prezes Rady Ministrów zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych powołuje i odwołuje prezesa ZUS na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.