Za nami kolejny niespokojny weekend we Francji. Przez cały kraj przelały się protesty "żółtych kamizelek", w których uczestniczyło ok. 130 tys. osób. W Paryżu doszło do starć z policją i podpaleń samochodów. Weekend przyniósł też smutną wiadomość o śmierci posłanki Jolanty Szczypińskiej. Nie zabrakło też informacji dotyczących polskiej polityki. Ryszard Petru ogłosił podstawowe postulaty programowe partii Teraz!, Roman Giertych zapowiedział złożenie wniosku o przesłuchanie premiera Mateusza Morawieckiego w śledztwie dot. KNF, a były przewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak skomentował postawienie mu zarzutu. Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze wydarzenia weekendu.

Kolejny niespokojny weekend we Francji. Płonęły samochody, okradziono butiki

Ponad tysiąc osób aresztowano w czasie fali demonstracji przeciwko polityce prezydenta Macrona w całej Francji. Do najostrzejszych strać doszło w centrum Paryża, gdzie demonstranci wznosili barykady, a później grupy anarchistów i bandy chuliganów podpalały samochody i kontenery na śmieci, plądrowały sklepy. W całym kraju w protestach wzięło udział  ok.130 tys. osób.

WIĘCEJ O PROTESTACH WE FRANCJI PRZECZYTASZ TUTAJ

Protestujący Francuzi chcą... Trumpa? Kim są "żółte kamizelki"?

Prezydent Emmanuel Macron coraz bardziej osłabiony politycznie. Ruch "żółtych kamizelek" znowu zatrząsnął fundamentami republiki - tak kolejne fale protestów w całej Francji komentuje nadsekwańska prasa.


Afera KNF: Giertych chce przesłuchania Morawieckiego

Mec. Roman Giertych, pełnomocnik biznesmana Leszka Czarneckiego, zapowiedział złożenie wniosku o przesłuchanie premiera Mateusza Morawieckiego w śledztwie dot. KNF. To reakcja na ustalenia dziennikarzy "Newsweeka".

Kwaśniak zabiera głos. "Postawiony mi zarzut jest absurdalny"

"Postawiony mi zarzut jest absurdalny"- oświadczył były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak, któremu prokurator zarzucił niedopełnienie obowiązków w sprawie SKOK Wołomin. Jego zdaniem, zarzut wobec niego podyktowany jest potrzebami politycznymi.

Nie żyje posłanka PiS Jolanta Szczypińska

W sobotę zmarła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska. Miała 61 lat. 

Szczypińska była posłanką na Sejm RP IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS.

Szczypińska była w delegacjach Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych - jako wiceprzewodnicząca w polsko-chorwackim i polsko-palestyńskim i jako członek w polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim.

Wspomnienia polityków o Jolancie Szczypińskiej znajdziecie tutaj

Konwencja Teraz!. Petru chce "głębokiej korekty" 500+ i przywrócenia handlu w niedziele

Ryszard Petru przedstawił na konwencji programowej Teraz! podstawowe postulaty programowe tego ugrupowania. To m.in. obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidacja KRUS i przywilejów emerytalnych oraz korekty w programie 500+. "Ostatni rok spędziliśmy na analizie wyzwań które stoją przed naszym krajem" - podkreślił Petru.


Gowin o aborcji: Jest stanowisko, by do końca kadencji tematu nie podejmować

Niezależnie od kwestii etycznych, od strony politycznej nie mam wątpliwości, ze ostatni rok kadencji to nie jest okres na rozstrzyganie tak fundamentalnych spraw jak sprawa aborcji - mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wydaje się, że to jest jednoznaczne stanowisko koalicji - dodał.

Zapytany, czy dojdzie do zmian w rządzie, Gowin powiedział, że "nie było o tym mowy" na posiedzeniu w Jachrance. Zmiany w rządzie, jak wszystko na to wskazuje, będą naturalną konsekwencją wyborów do Parlamentu Europejskiego, o ile niektórzy ministrowie zdecydują się kandydować. Od razu mówię, że mnie to nie dotyczy, ja się do PE nie wybieram - mówił Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

CAŁA ROZMOWĘ PRZECZYTACIE I ZOBACZYCIE TUTAJ

"Weekend Cudów". RMF FM i RMF4RACING Team przygotowały Szlachetną Paczkę

W ramach finału tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki swoją własną mądrą pomoc przygotowało radio RMF FM i RMF 4RACING Team. Nasz prezent zawieźliśmy do Gorzowa - niewielkiej miejscowości w pobliżu Oświęcimia. Tam czekała na nas czteroosobowa rodzina - mama, tata i dwóch nastolatków. W środku były produkty pierwszej potrzeby, ale także kilka wręcz "mikołajkowych" prezentów. Dobra paczka, żeby jedzenia było chociażby na trzy miesiące- mówi pani Agnieszka.

Pani Agnieszka mieszka wspólnie z mężem Kazimierzem. Mają dwóch synów - 18-letniego Piotra i 16-letniego Marcina. W przeszłości pani Agnieszka pracowała jako opiekun niepełnosprawnych dzieci. Lubiła swoją pracę. Niestety, kilka lat temu zaczęła mieć problemy z biodrami. Obecnie czeka na operację, które termin się przesunął z powodu złych wyników badań krwi.

Katowice: Uczestnicy Marszu dla Klimatu z zarzutami

Trzech uczestników sobotniego Marszu dla Klimatu w Katowicach usłyszało zarzuty w związku z ich zachowaniem wobec policji. Grozi im kara do trzech lat więzienia.

Police: Bomba z czasów II wojny światowej zdetonowana

Na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) saperzy zdetonowali bombę lotniczą z czasów II wojny światowej wydobytą w Policach.

Fantomy jak ludzie. Odwiedzamy Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu

Nowoczesny budynek stoi pomiędzy akademikiem a centrum kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Po drugiej stronie ulicy jest też szpital, w którym praktykują studenci medycyny i początkujący lekarze. Właśnie po to, by przygotować ich do pracy i kontaktu z prawdziwymi pacjentami, powstało mieszczące się w nim Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które odwiedzamy w ramach naszej akcji Twoje Niesamowite Miejsce w Faktach RMF FM. 

Jeszcze kilka miesięcy temu relacjonowaliśmy umieszczanie na jednym z jego pięter symulatora karetki pogotowia. Dziś odbywają się tu już regularne zajęcia dla studentów.

Panika w dyskotece we Włoszech. Zginęło 6 osób, ponad 100 rannych

Co najmniej 6 osób poniosło śmierć a kilkadziesiąt zostało rannych w nocy z piątku na sobotę w rezultacie wybuchu paniki podczas koncertu w dyskotece we włoskiej miejscowości Corinaldo, w pobliżu Ankony (środkowe Włochy) - poinformowali strażacy.

Prawdopodobną przyczyną tragedii było rozpylenie w pomieszczeniu dyskoteki substancji drażniącej drogi oddechowe.

Młodzi ludzie rzucili się do ucieczki, tratując przy tym kilka osób. Lokalne media informują, że 6 osób poniosło śmierć, ponad 100 zostało rannych, w tym 10 jest w stanie ciężkim.

Przegrana walka Joanny Jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk (15-3, 4 KO, 1 SUB) przegrała walkę o pas mistrzyni wagi muszej z Walentyną Szewczenko (16-3, 4 KO, 7 SUB) podczas gali UFC 231 w Scotiabank Arena w Toronto.

Tak długo czekałem na te magiczne słowa- cieszyła się Szewczenko po walce. Bardzo się cieszę, że zdobyłam pas w walce z Joanną, bo jest niezwykle profesjonalną wojowniczką. Wywalczenie pasa w starciu z kimś takim jest dla mnie jeszcze cenniejsze - podkreśliła.

Upadek koalicji rządzącej w Belgii. Poszło o sprawę migracji

Sprawa migracji przyczyną upadku koalicji rządzącej w Belgii. Kością niezgody była umowa ONZ ws. migracji o nazwie Global Compact. Przyjmuję do wiadomości, że Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) opuszcza koalicję - powiedział późnym wieczorem premier Charles Michel na pośpiesznie zwołanej konferencji prasowej.

Od kilku tygodni trwał spór w rządzącej koalicji. Centroprawicowa i nacjonalistyczna N-VA, która w niedawnych wyborach samorządowych straciła wobec swojego bezpośredniego konkurenta - skrajnie nacjonalistycznej partii Vlaams Belang (Interes Flamandzki) - chciała pokazać swoim wyborcom "twarde oblicze" w kwestii migracji. Sprawa przyjęcia umowy Global Compact doskonale się więc do tego nadawała, tym bardziej, że było już kilka krajów - z przewodniczącą w UE Austrią na czele - które się z tej umowy wycofało.

Jak sprzedawcy manipulują naszymi decyzjami? Przeczytaj przed zakupami

Dlaczego, zmęczeni bieganiną po świątecznie wystrojonych sklepach kupujemy więcej rzeczy, z których nie jesteśmy zadowoleni? Czy zawsze w internecie podejmujemy racjonalne decyzje zakupowe? Jak porównywać ceny, by wybrać naprawdę korzystną ofertę? Marlena Chudzio wraz z Jakubem Müllerem z portalu "Marketing przy Kawie" odsłaniają techniki, którymi sprzedawcy wpływają na nasze decyzje.

CAŁY WYWIAD MARLENY CHUDZIO PRZECZYTACIE TUTAJ


Oprac.