Kiedyś były bony na gwiazdkę, a teraz - nieopodatkowana gotówka z Funduszu Świadczeń Socjalnych. W rządowym pakiecie antykryzysowym znalazł się zapis, zgodnie z którym każdy pracownik firmy, w której działa taki fundusz, będzie mógł dostać nie tylko paczkę czy zapomogę na określony cel, ale także pieniądze. Będzie mógł wydać je według własnego uznania.

To 380 złotych rocznie. Bez podatku. Dokładnie tyle będzie można dostać albo w postaci prezentu - na przykład paczki ze słodyczami - albo w czystej gotówce. Ale nie w bonach, o czym zdecydował rząd.

Pracodawcom przepis się nie spodobał, bo - ich zdaniem - jest niezgodny ze społecznym celem ustawy. Bony można bowiem przygotować tak, by pracownicy mogli je wymienić tylko na żywność. A gotówkę można wydać też na przykład na alkohol czy nawet w kasynie.

Forma pomocy nie ma znaczenia. Ważniejsze jest to, że pracownicy dostaną dodatkowe wsparcie bez podatków - zapewnia wicepremier Waldemar Pawlak:

Jak nieoficjalnie dowiedziała się dziennikarka redakcji ekonomicznej RMF FM Agnieszka Witkowicz, rząd celowo wykreślił z ustawy bony, by nie faworyzować tylko jednego środowiska - sklepów, w których można je realizować.