Dopiero jutro górnicy podejmą kolejne rozmowy z władzami Kompanii Węglowej. Zarząd spółki nie ma na razie żadnych nowych propozycji płacowych dla związkowców, którzy rano wrócili do pracy po całodobowym strajku. Reporterka RMF FM Aneta Goduńska sprawdzała, czy prywatyzacja kopalń może być receptą na wszystkie bolączki górnictwa.

Wejście na giełdowy parkiet to dla prezesów spółek węglowych najprostsza droga do sukcesu, gwarantująca dopływ gotówki na inwestycje.

Katowicki Holding Węglowy liczy, że po debiucie, być może już pod koniec przyszłego roku, na sprzedaży akcji zarobi co najmniej 900 milionów złotych. Firma dopełniła już wszystkich formalności, także załoga zgodziła się na wprowadzenie firmy na giełdę. Teraz decyzja jest po stronie ministra skarbu. O wejściu na parkiet myślą też Jastrzębska Spółka Węglowa i Kompania Węglowa.

Ta ostatnia może mieć najwięcej problemów z realizacją swoich planów. Najpierw musi spłacić chociaż część z półtora miliarda długów po spółkach węglowych, które wchłonęła, dlatego na razie planuje wyemitowanie w przyszłym roku obligacji za kilkaset milionów złotych, aby zgromadzić środki między innymi na uruchomienie nowych miejsc wydobywczych.