W miejscowości Baby koło Piotrkowa Trybunalskiego wykoleił się pociąg pasażerski relacji Warszawa-Katowice. Z torów wypadły cztery wagony. Policja potwierdza, że zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych. W akcji ratunkowej uczestniczyło sześć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do wypadku doszło kwadrans po godzinie szesnastej. Wykoleiła się lokomotywa i cztery wagony. Przyczyny katastrofy na razie nie są znane. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Pociąg wyruszył z Warszawy Wschodniej o godzinie 14.04 i miał dotrzeć do Katowic o 18.37. Rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka poinformowała, że w pociągu było około 200 osób. Maszynista, który prowadził skład, przeżył wypadek. Był trzeźwy.

Do szpitali trafiło 70 osób. 17 z nich opuściło już placówki - poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński. Najciężej poszkodowane osoby śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowały do szpitali w Łodzi, Sosnowcu i Końskich.

Na miejsce wypadku przyjechała minister zdrowia Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk. Co do przyczyn katastrofy - zaznaczył Tusk - nie ma co spekulować, trzeba poczekać na oficjalne oświadczenia Komisji Badania Wypadków Kolejowych. Dodał jednak, że według wstępnych informacji, stan trakcji kolejowej prawdopodobnie nie był przyczyną wykolejenia składu.

Premier wyraził najwyższe uznanie dla ludzi, którzy bezpośrednio angażowali się w akcję ratowniczą. Dosłownie w ciągu 10 minut od katastrofy pojawiły się śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trzeba powiedzieć, że te 6 śmigłowców zareagowało błyskawicznie. To pokazuje, że te służby są naprawdę dobrze przygotowane do pracy. Również strażacy, jak zawsze, bez zarzutu - powiedział Tusk.

Ranni pasażerowie zostali przewiezieni do szpitali:

- w Brzezinach (ul. Marii Skłodowskiej Curie 6, tel. 46 874 28 00)

- w Piotrkowie Trybunalskim (Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika ul. Rakowiecka 15, tel. 44 648 04 03)

- w Tomaszowie Mazowieckim (Szpital Rejonowy SPZOZ, ul. Jana Pawła II 33, tel. 44 725 71 90)

- w Łodzi (Szpital im. Kopernika, tel. 42 689 51 61)

- w Łodzi (Szpital Wojskowej Akademii Medycznej, tel. 42 639 34 24)

Informacje na bieżąco publikuje na swojej stronie internetowej PKP Intercity. Spółka uruchomiła także dwa specjalne numery telefonów dla rodzin ofiar i poszkodowanych - 42 205 55 73 oraz 800 - 022 - 022. Informacje można uzyskać również pisząc na adres infokraj@intercity.pl