W czwartek po południu rozpoczęła się wizja lokalna w kopalni „Wujek-Ruch Śląsk”. Jak poinformował nadzór górniczy, pod ziemią zakończyła się trwająca od ubiegłego piątku akcja ratownicza.

W wizji lokalnej biorą udział m.in. przedstawiciele urzędów górniczych, prokurator, członkowie specjalnej komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy, eksperci oraz fachowcy, którzy m.in. dokonają stosownych pomiarów i pobiorą w wyrobisku próbki do dalszych badań. Przeprowadzenie wizji stało się możliwe, gdy w wyrobisku przywrócono odpowiednią wentylację, a stężenie metanu i temperaturę obniżono do bezpiecznego poziomu.

Śledczy ustalają listę świadków, których zamierzają przesłuchać w śledztwie –będzie to co najmniej kilkaset osób. Nasz apel do osób, które mają wiedzę na temat jakiś nieprawidłowości w kopalni w Rudzie Śląskiej, jest taki, by te osoby zgłaszały się bezpośrednio do prokuratury - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Jak informuje reporter RMF FM Marcin Buczek, ustabilizował się stan poszkodowanych górników. W sumie w szpitalach pozostaje 35 osób. 23 najciężej rannych osób hospitalizowano w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. 4 osoby wciąż przebywają na oddziale intensywnej terapii. Posłuchaj: