Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przesłuchuje trzy osoby podejrzane w śledztwie ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. W poniedziałek rano CBA zatrzymało pięć osób, w tym m.in. adwokata Roberta N. i byłego wicedyrektora w stołecznym ratuszu Jakuba R. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, do prokuratury doprowadzono w poniedziałek trzy osoby.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przesłuchuje trzy osoby podejrzane w śledztwie ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. W poniedziałek rano CBA zatrzymało pięć osób, w tym m.in. adwokata Roberta N. i byłego wicedyrektora w stołecznym ratuszu Jakuba R. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, do prokuratury doprowadzono w poniedziałek trzy osoby.
Jeden z zatrzymanych w śledztwie dot. reprywatyzacji, doprowadzony do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. /Maciej Kulczyński /PAP

Trwają czynności związane ze przedstawieniem tym osobom zarzutów i przesłuchaniem ich w charakterze podejrzanych - powiedziała prokurator. Zimoląg nie chciała ujawnić treści zarzutów, ani powiedzieć którzy z zatrzymanych zostali w poniedziałek doprowadzeni do wrocławskiej prokuratury.

Do czasu zakończenia czynności ze wszystkim zatrzymanymi nie ujawnimy treści zarzutów - powiedziała prokurator.

Dodała, że w Warszawie nadal prowadzone są czynności z dwoma pozostałymi zatrzymanymi. Nie wiemy, kiedy one się zakończą - powiedziała.

CBA zatrzymało pięć osób

W poniedziałek funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie zatrzymali w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu pięć osób. Prokuratura Krajowa podała, że CBA zatrzymało: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L.

Według komunikatu Prokuratury Krajowej zatrzymani mają usłyszeć zarzuty "popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości".

Zimoląg poinformowała, że podstawą do wszczęcia śledztwa w ramach, którego przeprowadzono zatrzymania, było zawiadomienie Urzędu m.st. Warszawy o nabyciu przez Jakuba B., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, roszczeń do jednej z warszawskich nieruchomości, w konsekwencji zaś - nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dotyczących zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.

Postępowania dotyczą m.in. usiłowania doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy czy z Ministerstwa Finansów.

Do tej pory postawiono zarzut jednej osobie

Do tej pory wrocławska prokuratura postawiła w tych śledztwach zarzuty jednej osobie, byłej urzędniczce resortu sprawiedliwości Marzenie K. Była urzędniczka została zatrzymana w październiku ubiegłego roku. Zarzuty nie dotyczą bezpośrednio reprywatyzacji, lecz obejmują przestępstwa z lat 2012-2015, w których mowa o zatajeniu w oświadczeniach majątkowych - do złożenia których Marzena K. była zobowiązana jako urzędniczka - danych o wypłacie odszkodowań za przejęte na podstawie dekretu Bieruta nieruchomości warszawskich.

K. - zdaniem prokuratury - zataiła w oświadczeniach majątkowych prawa do użytkowania wieczystego działki przy pl. Defilad w Warszawie oraz informacje o dochodach osiągniętych ze sprzedaży udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu i współużytkowaniu budynku. Zdaniem prokuratury K. miała również zataić dochody uzyskane z tytułu zawartych umów z uczelniami wyższymi.

Prokurator zakazał K. opuszczania kraju i wyznaczył 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Była urzędniczka złożyła zażalenia na to postanowienie prokuratury, ale sąd je oddalił.

Z informacji PAP uzyskanych w prokuraturze warszawskiej wynika, że postępowań w sprawie reprywatyzacji, które prowadzą śledczy z Warszawy i Wrocławia jest ponad 150. Dotyczą blisko 200 nieruchomości.

(APA/łł)