Dopiero 15 stycznia dowiemy się, które leki z metforminą są zanieczyszczone substancją NDMA - nityrozaminami, które mogą być rakotwórcze. Taki termin Europejska Agencja Leków wyznaczyła producentom leków na przedstawienie szczegółowych badań wszystkich partii preparatów z metforminą.

Jednocześnie EMA wydała zalecenie, by pacjenci - głównie diabetologiczni - nie przerywali przyjmowania leków.

Wyniki polskich badań poznamy mniej więcej w tym samym czasie.

To oznacza, że najwcześniej za miesiąc pacjenci przyjmujący leki z metforminą dowiedzą się w których preparatach i w których seriach tych leków jest groźne dla zdrowia przekroczenie NDMA.  Myślę, że jakieś mogą się zdarzyć, takie które przekraczają - mówi naszemu dziennikarzowi RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu przyznaje też, że bardzo trudno będzie ustalić, które partie były zanieczyszczone w minionych latach, bo dopiero teraz nowe metody badań pozwoliły wykryć nitrozaminy w lekach. Nie da się wiec ustalić kto i ile lat przyjmował zanieczyszczone leki.

Korzyści z przyjmowania metforminy są jednak większe, niż ryzyko związane z NDMA - przekonuje minister - taka jest też rekomendacja Agencji Leków i Komisji Europejskiej. 

SPRAWDŹ: Łukasz Szumowski o lekach z metforminą: Ratują życie, nic się nie zmieniło

Silny środek trujący w lekach dla cukrzyków

O tym, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych, poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazał, że należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale o rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy. Dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od dłuższego czasu.