Tajemnicza śmierć ukraińskiego ministra transportu. Ciało Heorhija Kirpa z ranami postrzałowymi znaleziono w jego domu w Bortnyczach koło Kijowa – poinformował piąty kanał ukraińskiej telewizji.

Obok ciała ministra leżał pistolet. Na razie nie wiadomo, czy ktoś zabił Kirpa, czy było to samobójstwo. Zdaniem jefo zastępcy Iwana Salija, Kirpa zginął „za długi”. Szef resortu transportu odpowiadał m.in. za budowę nowego mostu na Dnieprze w Kijowie. Wg wiceministra Salija, prace budowlane nie są prowadzone, a pieniądze zostały wydane.

Kirpa, który przez całe życie pracował w kolejnictwie, był zaufanym człowiekiem ustępującego prezydenta Leonida Kuczmy. Wiosną tego roku Kirpa był poważnie brany pod uwagę jako polityk, który mógłby zastąpić na stanowisku premiera Wiktora Janukowycza. Gdyby tak się stało, Kirpa najprawdopodobniej byłby rywalem lidera opozycji Wiktora Juszczenki w wyborach prezydenckich.

Na miejscu, gdzie znaleziono martwego ministra, pracuje ekipa śledcza. Przedstawiciele MSW odmawiają na razie wszelkich komentarzy.