W Polsce mieszka ponad 17 tysięcy Romów - wynika z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego. Najliczniej osiedlili się w okolicach Łodzi - w Zgierzu, Pabianicach, Ksawerowie czy Konstantynowie Łódzkim. Odwiedziliśmy te miasteczka, żeby dowiedzieć się, jak toczy się wspólne polsko-romskie życie.

Wszystko zależy od tego, jak się do nich podchodzi - mówi reporterce RMF FM Agnieszce Wyderce mężczyzna, który za sąsiadów miał Romów. Żyli sobie swoim życiem i mieli swoje tradycje. Gdy mój ojciec sprzedał im działkę, dobrze z nimi żył - dodaje. Mieszkanka Pabianic podkreśla, że zachwyca ją kultura romska. Mają fajną muzykę, oni się lubią bawić. Nigdy nie słyszałam, żeby na osiedlu bawili się za głośno czy komuś przeszkadzali - mówi.

Romowie także nie mają zastrzeżeń do polskich sąsiadów. Młody chłopak opowiada, że był za granicą i już teraz wie, że chce zostać w Polsce. Tutaj jest łatwiej. Przez 23 lata mieszkam w Polsce. Żyję i pracuję tutaj, więc nie chcę wyjeżdżać za granicę. Głównym powodem jest rodzina, którą już mam - tłumaczy.

Pozytywnie życie w Polsce ocenia także dojrzała kobieta. Tu, gdzie my mieszkamy, nikt już nie zwraca uwagi, że Romki chodzą w długich spódnicach. Zupełnie. Nie mam złych doświadczeń w Polsce. A najmłodsze pokolenie polskich Romów może korzystać z internetu i nawet z powodzeniem tworzą internetowe radio o słynnych Romach, ich kuchni, tradycjach i wspomnieniach - cieszy się.