Donald Tusk jest gotów złożyć zeznania w sprawie tajnych więzień CIA. Jeśli moje zeznania cokolwiek wniosą, to oczywiście tak - oświadczył premier, pytany czy stanie przed prokuraturą. Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy, potwierdził informacje reporterów RMF FM o tym, że dwa lata temu w gabinecie Zbigniewa Wassermanna doszło do narady kilku ministrów rządu PIS. Spotkanie miało być poświęcone amerykańskim więzieniom w Polsce.

Dokumenty na temat rzekomych więzień miał pokazać uczestnikom narady ówczesny szef Agencji Wywiadu Zbigniew Nowek. Jak twierdzi TVP INFO, na jednym z nich widniał podpis poprzednika Nowka - Zbigniewa Siemiątkowskiego. Miał się on zgodzić na umieszczenie na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach bazy CIA. Siemiątkowski nie komentuje tych doniesień.

Sprawy tajnego spotkania nie komentuje też szef resortu sprawiedliwości w rządzie PiS. Zbigniew Ziobro powiedział jedynie, że nie może się wypowiadać co do - jak to ujął - tajnych, rozmaitych spotkań, które odbywały się i różnego ich przebiegu.

Były minister zapewnił, że w związku z tą sprawą nie wpłynęło do niego żadne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jak oświadczył, gdyby takie zawiadomienie wpłynęło, prowadzone byłoby śledztwo. Dodał, że chciałby wierzyć, iż za czasów prezydenta Kwaśniewskiego i premiera Millera nie było w Polsce miejsc, w których można by było torturować terrorystów.

Sprawą więzień zajmie się speckomisja

Sprawą domniemanych więzień CIA w Polsce, chce się zająć sejmowa speckomisja ds. służb specjalnych. Jej szef, Jarosław Zieliński z PiS, wystąpił do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego z wnioskiem o przedstawienie na posiedzeniu komisji informacji o śledztwie prokuratury w tej sprawie. Termin posiedzenia nie został jeszcze ustalony.

Komisja chce się zająć tym zagadnieniem, na razie je monitoruje - poinformował Zieliński. Dodał, że speckomisja musi poznać możliwie pełne informacje na temat ustaleń w tej sprawie.

Premier zezna w prokuraturze?

Śledztwo dotyczące domniemanych więzień CIA w Polsce wszczął w sierpniu z urzędu stołeczny wydział Prokuratury Krajowej. Śledczy zbadają, czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie więzień CIA w Polsce. W tej sprawie zeznania zgodził się złożyć Donald Tusk. Jeśli będę potrzebny, jeśli moje zeznania cokolwiek wniosą, to oczywiście tak - oświadczył premier.

Było takie spotkanie i tyle mogę powiedzieć. Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy, potwierdził informacje reporterów RMF FM: w gabinecie byłego koordynatora specsłużb Zbigniewa Wassermanna odbyła się narada, która wg naszych informacji dotyczyła rzekomych więzień CIA w Polsce. Kaczmarek... czytaj więcej

Reporterzy RMF FM ujawnili, że w 2006 roku w gabinecie ministra Zbigniewa Wassermanna doszło do tajnej narady w sprawie więzień. Ówczesny szef Agencji Wywiadu Zbigniew Nowek przyniósł na spotkanie komplet dostępnych na ten temat informacji. O tym, że do spotkania doszło potwierdził w Kontrwywiadzie RMF FM Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA.