"Rezygnuję dziś z funkcji wicemarszałka Senatu. Wracam do zawodu, ale nie wycofuję się z polityki. Dalej będę senatorem i będę współpracował" – poinformował w Porannej rozmowie w RMF FM Stanisław Karczewski. Na konferencji prasowej podał, że PiS rekomenduje na wicemarszałka Senatu Marka Pęka.

Jak przyznał Stanisław Karczewski w Porannej rozmowie w RMF FM - współpraca z marszałkiem Tomaszem Grodzkim "nie układa się dobrze"

Nie ma nici porozumienia, a myślałem, że będzie. W końcu obaj jesteśmy chirurgami. Źle współpracujemy i ja się już z tym pogodziłem - skomentował Karczewski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Stanisław Karczewski: Wracam do zawodu

Karczewski zaznaczył, że nie wycofuje się z polityki, ale wraca do zawodu lekarza i "to jest dla niego teraz najważniejsze". Powiedział, że będzie pracował w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą.

Ciągnie wilka do lasu. Czuję się tam jak ryba w wodzie. Świetnie zostałem tam przyjęty przez koleżanki i kolegów - przyznał. 

Pytany o powody rezygnacji wyjaśnił, że wiele czynników na to wpłynęło: W tym roku kończy mi się okres wygaszenia mojego prawa do wykonywania zawodu, a to jest piękny zawód.

Polityk poinformował także, że o godz. 10.30 na konferencji prasowej poda więcej informacji w związku ze swoją decyzją. 

Karczewski powiedział, że jego następcą na stanowisku wicemarszałka nie będzie szef klubu senackiego PiS Marek Martynowski

Kto zastąpi Karczewskiego na stanowisku wicemarszałka Senatu?

Senator Jan Maria Jackowski w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nie wie, kto zastąpi Stanisława Karczewskiego na stanowisku wicemarszałka Senatu. Reporter RMF FM Patryk Michalski dowiedział się jednak, że stanowisko z ramienia PiS może objąć Grzegorz Czelej albo Marek Pęk. 

Senator Grzegorz Czelej to lekarz dentysta, a Marek Pęk - były wicemarszałek Senatu - jest z wykształcenia prawnikiem. 

Przed południem odbyła się konferencja prasowa, na której Stanisław Karczewski wystąpił wspólnie z Markiem Pękiem. Zgodnie z ustaleniami mamy niestety tylko jedno miejsce w Prezydium (Senatu), w to miejsce będziemy rekomendować byłego wicemarszałka z poprzedniej kadencji pana senatora Marka Pęka - poinformował Karczewski.

Pęk zapowiedział, że klub PiS zwróci się do marszałka Senatu, aby jeszcze na obecnym posiedzeniu Izby odbyło się głosowanie nad jego kandydaturą na stanowisko wicemarszałka.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, Stanisław Karczewski nie poinformował wcześniej marszałka Senatu o swojej rezygnacji. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej kąśliwie zwracają uwagę, że swoją dymisję wicemarszałek z PiS-u ogłosił w dniu urodzin Tomasza Grodzkiego.

Stanisław Karczewski zasiada w Senacie nieprzerwanie od 2005 roku. Funkcję wicemarszałka pełnił od listopada ubiegłego roku. 

W poprzedniej kadencji Senatu Karczewski był marszałkiem. Funkcję wicemarszałka pełnił także w latach 2011-2015.

Z wykształcenia Stanisław Karczewski jest lekarzem ze specjalizacją chirurgii ogólnej. Od 1981 zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego. 

Opracowanie: