Przedwyborcze prognozy: Komorowski i Kaczyński idą łeb w łeb

"Gazeta Wyborcza". Przed drugą turą dziennik przedstawia prognozy trzech ekspertów oparte na sondażu przeprowadzonym przez PBS DGA. Według ankiety Bronisław Komorowski otrzymał 41 proc. głosów, Jarosław Kaczyński - 34 proc. Niezdecydowanych było 14 proc., a 11 proc. nie chciało ujawnić, kogo poprze.

Kaczyński przed Komorowskim - prognoza na niedzielę

Tuż przed II turą kandydat PiS objął prowadzenie w wyborczym wyścigu. W niedzielę Jarosław Kaczyński może liczyć na 49 proc. głosów, a Bronisław Komorowski na 47 proc. - pokazuje prognoza GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Wciąż nie zdecydowało, na kogo oddać głos, 4 procent Polaków.

Sondaż przed II turą: Przewaga kandydata PO maleje

Bronisław Komorowski ma jedenastopunktową przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". 5 procent wyborców nie wie, kogo poprze. Na kandydata PO swój głos zamierza oddać 53 proc. Polaków, a na lidera PiS - 42.

W ostatnim przedwyborczym sondażu dla "Gazety Wyborczej" Bronisław Komorowski uzyskał 51 proc. poparcia, a Jarosław Kaczyński 33 proc. Gdyby tak skończyło się głosowanie, to zamiast walki przed drugą turą zaczęłyby się wakacje. Szybkiego rozstrzygnięcia nie zapowiadają inne sondaże. W ankiecie dla "Rzeczpospolitej" kandydata PO popiera 42 proc. osób, a lidera PiS - 31.

Bronisław Komorowski może obecnie liczyć na głosy 42 procent wyborców. Chęć głosowania na Jarosława Kaczyńskiego deklaruje z kolei 28 procent głosujących. Takie są wyniki najnowszego sondażu CBOS. W porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z maja Komorowski stracił 8 punktów procentowych poparcia, a Kaczyński zyskał jeden punkt.

Bronisław Komorowski (PO) w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć na głosy 42 proc. badanych, a Jarosław Kaczyński (PiS) - 35 proc. To najnowszy sondaż TNS OBOP dla TVP Info. W porównaniu z piątkowym badaniem, Komorowski zyskał 4 pkt proc., a Kaczyński stracił 1 pkt proc.

41 proc. dla Bronisława Komorowskiego, 29 proc. za Jarosławem Kaczyńskim - takie są wyniki najnowszego sondażu MB SMG/KRC dla TVN24. Kandydat SLD Grzegorz Napieralski zdobył 12 proc. głosów.283788

Szykuje się druga tura wyborów prezydenckich - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Wśród ankietowanych swój głos na Bronisława Komorowskiego chce oddać 41 proc., 31 - na Jarosława Kaczyńskiego. W ewentualnej drugiej turze 58 proc. respondentów poparłoby kandydata PO, a 42 proc. - kandydata PiS. 8 proc. osób wciąż nie wie, kogo poprze w drugiej turze.

Przewaga Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim stopniała do 9 procent - wynika z najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Poparcie dla marszałka Sejmu wynosi obecnie 41 proc. Na byłego premiera chce zagłosować 32 proc. badanych.

Kandydaci PO i PiS mają najniższe poparcie od początku maja - zaczyna swój cotygodniowy sondaż "Rzeczpospolita". Bronisław Komorowski stracił 5 punktów procentowych i prowadzi z wynikiem 42 proc. Za nim Jarosław Kaczyński z 29-procentowym poparciem. To strata o 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Bronisław Komorowski traci w przedwyborczych sondażach. Wprawdzie nadal wygrywa z Jarosławem Kaczyńskim, ale coraz mniejszą różnicą głosów. Według sondażu dla TVP Info to zaledwie 2 punkty proc. Kandydat PO może liczyć na poparcie 38 proc., zaś kandydat PiS - 36. Z kolei według ankiety przeprowadzanej dla TVN24 na Komorowskiego zagłosowałoby 42 proc., a na Kaczyńskiego - 30.

51 procent osób, które mają zamiar głosować w wyborach prezydenckich i mają już swojego kandydata, popiera Bronisława Komorowskiego - wynika z sondażu TNS OBOP. 38 procent głosów uzyskałby Jarosław Kaczyński. TNS OBOP podkreśla jednak, że rozstrzygnięcie wyborów w pierwszej turze nie jest takie pewne, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość dopuszczalnego błędu statystycznego - który w tym przypadku wynosi ponad 3 procent, jak i niepewne zachowania wyborców niezdecydowanych.

Na Bronisława Komorowskiego zagłosowałaby najchętniej połowa osób, które deklarują, że na pewno wezmą udział w wyborach prezydenckich. Znacznie słabszy wynik uzyskał Jarosław Kaczyński - 27 procent. To wyniki najnowszego sondażu CBOS.

Wśród młodych wyborców wzrasta poparcie dla kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego - wynika zarówno z ostatnich badań dla "Rzeczpospolitej" jak i z badań prowadzonych przez sztab prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć na poparcie 45 proc. wyborców, zaś prezes PiS Jarosław Kaczyński - na 30 proc.; w drugiej turze Komorowski pokonałby Kaczyńskiego w stosunku 55 do 34 proc. - wynika z sondażu SMG/KRC dla TVN24.

W drugiej turze wyborów prezydenckich największe szanse na zwycięstwo ma Bronisław Komorowski. Kandydat PO pokonałby zarówno szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jak i Andrzeja Olechowskiego - wynika z telefonicznego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

W rozgrywce o prezydencki fotel liczy się tylko dwóch kandydatów: Bronisław Komorowski z PO i Jarosław Kaczyński z PiS. Pozostali uczestnicy prezydenckiego wyścigu mogą liczyć na jednocyfrowe poparcie, co oznacza, że nie mają szans na nawiązanie równorzędnej walki - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Platforma Obywatelska nadal jest liderem w notowaniach poparcia partii politycznych, chociaż traci poparcie - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Przeprowadzono go w dniach 8-14 kwietnia, czyli częściowo już po katastrofie pod Smoleńskiem.

Bronisław Komorowski zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", przeprowadzonego telefonicznie wczoraj. Marszałek Sejmu może liczyć w I turze niemal na połowę głosów.