Jako prezydent chciałbym się w sposób bardzo zdecydowany opowiedzieć za zachowaniem Senatu w tej formie. Jeżeli istniała wolna Rzeczpospolita, istniał Senat - powiedział Lech Kaczyński na inauguracyjnym posiedzeniu Senatu VII kadencji. Marszałek-senior Ryszard Bender podziękował prezydentowi za uznanie dla Senatu i wiarę, że Senat nie zniknie.

Bronisław Komorowski został wybrany na marszałka Sejmu VI kadencji. W pierwszym wystąpieniu po wyborze podkreślił, że politycy wszystkich opcji mają udział w budowie niepodległej Polski. Wezwał cały Sejm, by postarał się nie zawieść pokładanych w nim nadziei. Z kolei marszałkiem Senatu został... czytaj więcej

Po półgodzinnej przerwie senatorowie przystąpili do wyboru w tajnym głosowaniu marszałka Senatu. Został nim – zgodnie z oczekiwaniami – Bogdan Borusewicz z PO, którego poparło 61 głosujących. 37 senatorów było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.

Borusewicz pełnił funkcję marszałka Senatu w poprzedniej kadencji. W październikowych wyborach zdobył mandat senatora z listy PO.

Wicemarszałkami zostali: Marek Ziółkowski i Krystyna Bochenek - oboje z PO.