Dziewięć rowerów dla warszawskiej policji przekazał amerykański rząd. Czym policja zasłużyła na ten dar? Jak się okazuje nie jest to element offsetu w ramach zakupu samolotów F-16 czy negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej. Jego podstawy są jednak znaczące.

Ten wyjątkowy dar jest wynikiem zawartego w Waszyngtonie porozumienia między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie zwalczania przestępczości w Polsce - mówiła jedna z osób prowadzących uroczystość w Warszawie.

Za darem stoi Biały Dom. Jest dla mnie wielkim zaszczytem w imieniu prezydenta Busha uczestniczyć w przekazaniu tych rowerów, co może poprawić bezpieczeństwo we wspaniałym mieście Warszawa - powiedział amerykański ambasador w Polsce Victor Ashe.

Po przemówieniach nastąpiło poświęcenie nowych policyjnych pojazdów. Jeszcze nie padała woda święcona na rowery. Po raz pierwszy to uczynimy dzięki wielkiemu darowi, jaki otrzymaliśmy - stwierdził jeden z księży obecnych na uroczystości. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Zasady.

Z tym wielkim darem Amerykanie trafili. Wszak przetarg na radiowozy ślimaczy się niemiłosiernie.