Likwidacja centrali NFZ, wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - to tylko niektóre zmiany, które zamierza wprowadzić szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz. Minister ogłosił swoje plany na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.

Arłukowicz zapowiedział ustawę systemową opisującą funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Prywatna i publiczna służba jest potrzebna, tylko muszą być opisane jasne zasady ich działania - podkreślił. Dodał, że prace nad dokumentem są zaawansowane "i mają stanowić ukoronowanie pięciu kroków podejmowanych z NFZ".

Pierwszy z nich to likwidacja centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Za tym pójść ma wzmocnienie i uniezależnienie regionalnych oddziałów funduszu. Dziś urzędnicy z Warszawy decydują jak leczyć w Szklarskiej Porębie czy Piszu - stwierdził minister podkreślając, że ta sytuacja powinna się zmienić. Jednocześnie zastrzegł, że większa autonomia wojewódzkich oddziałów funduszu nie może doprowadzić do niekontrolowanego rejestrowania podmiotów leczniczych, które ubiegają się o kontrakty.

Kolejna część planu Arłukowicza to wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - wyjaśnił. Proponujemy likwidację Agencji Oceny Technologii Medycznych, jako osobnej instytucji, likwidację centrum monitorowania jakości w ochronie zdrowia oraz stworzenie niezależnej, nowoczesnej agencji, której zadaniem będzie nadzór nad sposobem wydawania pieniędzy, jakością i niezależna wycena procedur - dodał.

Minister ogłosił, że od 1 stycznia 2014 roku wszyscy pacjenci będą musieli zabierać na wizytę u lekarza specjalne elektroniczne karty. Wyjaśnił też, w jaki sposób mają one ułatwić życie pacjentom i lekarzom. Na karcie będzie potwierdzone ubezpieczenie i historia choroby pacjenta. To nie będzie stwarzało konieczności kilkukrotnego powtarzania tych samych badań, jeżeli pacjent trafia do kolejnego lekarza. Będzie tam także odnotowane to, kiedy i u jakiego lekarza był pacjent oraz w ilu kolejkach stoi jednocześnie - wyliczał. Dodał, że na karcie znajdą się też wszystkie recepty i zwolnienia lekarskie, jakie otrzymała dana osoba. Podsumowując wymienił  ostatni, piąty krok - wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń medycznych.

"Zbudujemy strukturę szpitali strategicznych"

Stworzymy specjalne rozwiązania, przekształcając instytuty medyczne i szpitale kliniczne w strukturę strategicznych szpitali gwarantujących dostęp do najbardziej skomplikowanego leczenia - zapowiedział na konferencji Arłukowicz. Dodał, że szpitale strategiczne będą finansowane i oceniane inaczej niż pozostałe placówki.

Minister przypomniał, że instytuty medyczne są dziś zadłużone na kilkaset milionów złotych, a zobowiązania szpitali klinicznych przekroczyły 2 mld zł. Dodał, że instytuty działają dziś jak wielkie, specjalistyczne szpitale, a prowadzona w nich działalność naukowa jest marginalna. Zapowiedział ustawowe zmiany, które pozwolą na rozdzielenie działalności naukowej i medycznej tych placówek. Podjęliśmy decyzję o zbudowaniu struktury szpitali strategicznych ministerstwa zdrowia, które będą gwarantowały pacjentom stały i bezpieczny dostęp do najbardziej skomplikowanych procedur medycznych - ogłosił.

Minister zapowiedział, że w ramach struktury szpitali strategicznych powstanie w Polsce sieć leczenia raka. Placówki, które się w niej znajdą, będą akredytowały inne ośrodki i pokazywały sposób, w jaki będzie leczony pacjent.To sieć leczenia raka, czyli najlepsi eksperci w Polsce, będą decydowali, czy dana jednostka może leczyć nowotwór pacjenta, czy nie, i w jaki sposób - wyjaśnił Arłukowicz.

Nowa lista leków refundowanych

Środek stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego i medykamenty używane w terapii przeciwnowotworowej - to nowe pozycje, które znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych ogłoszonej dziś przez Ministerstwo Zdrowia. W 529 przypadkach spadła kwota, jaką do leku musi dopłacić pacjent. W przypadku 659 środków poszła ona w górę.

Do listy, której projekt został opublikowany na stronie internetowej resortu, zostały dodane 53 nowe produkty. Jest wśród nich m.in. lek zawierający substancję czynną degareliks stosowany w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Dopisano również leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej finansowane dotychczas tylko w ramach lecznictwa zamkniętego. Na liście znalazły się także opatrunki dla pacjentów cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka i dwie diety eliminacyjne stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci.