Siedziba Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki została przeszukana - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w związku z podejrzeniem niedozwolonego ustalania cen elektroniki użytkowej.

"Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi: Mi, Redmi, Redmi Note i POCO mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia. (...) Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie urzędu.

W informacji wskazano, że prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające. Pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili przeszukanie w siedzibach Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej firmy.

Urząd podejrzewa, że pomiędzy podmiotami mogło dość do porozumienia, polegającego na niedozwolonym ustalaniu cen elektroniki użytkowej - sprzętu RTV i AGD oraz produktów inteligentnych. W efekcie konsumenci nie mogliby kupić tych produktów taniej niż po odgórnie ustalonych cenach - wyjaśniono.

Co oznacza postępowanie UOKiK?

UOKiK zaznaczył, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest "w sprawie, a nie przeciwko" konkretnym przedsiębiorcom. W przypadku, gdy zebrany materiał potwierdzi podejrzenia UOKiK, prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

W komunikacie przypomniano, że za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Osobom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy może z kolei grozić do 2 mln zł kary.

W komunikacie przypomniano o istnieniu programu łagodzenia kar (leniency), który daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menedżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia lub - w niektórych przypadkach - uniknięcia kary pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z prezesem UOKiK w charakterze "świadka koronnego" oraz dostarczenia wszelkich dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.