Do warszawskiej prokuratury okręgowej przekazano doniesienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie braku w Polsce dostępu do szczepionek przeciwko świńskiej grypie.

Prowadzimy luźne rozmowy - tak Ministerstwo Zdrowia odnosi się do informacji szwedzkiego rządu, który potwierdził doniesienia dziennikarzy RMF FM. Resort Ewy Kopacz zwrócił się do Szwecji o pomoc w sprawie zakupu szczepionek przeciwko świńskiej grypie. czytaj więcej

Jak poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Jaskólski, jest zalecenie, by to właśnie prokuratura okręgowa zbadała sprawę, nie przekazując jej do którejś z podległych prokuratur rejonowych. Decyzja leży jednak w gestii prokuratora okręgowego - zastrzegł.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił w ubiegły wtorek do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania w sprawie braku szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Tłumaczył to dbałością o zdrowie obywateli. Według niego, minister zdrowia Ewa Kopacz stworzyła niebezpieczeństwo powszechnego zagrożenia epidemią. Kochanowski uważa, że prokuratura powinna wyjaśnić, kto lub co sprawia, że Polska nie jest gotowa do walki z grypą i co trzeba zrobić, by nie powtórzyło się to w przyszłości.

Rzecznik codziennie publikuje na swej stronie internetowej doniesienia z kraju i ze świata na temat ofiar świńskiej grypy i walki z epidemią.