Pojawiły się doniesienia o planowanych zmianach w programie socjalnym 500 plus. Wśród głosów za waloryzacją świadczenia w związku z wysoką inflacją, pojawiły się również te, o wprowadzeniu kryterium dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do tych informacji.

Morawiecki był pytany na konferencji prasowej w Pradze czy zostanie wprowadzone kryterium dochodowe dla programu Rodzina 500 plus, czy są plany ograniczenia tego świadczenia. Informacje w tej sprawie pojawiły się w mediach.

Nie ma żadnych takich planów ograniczenia 500 plus - zapewnił premier.

Wcześniej również Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie pracuje nad zmianami w programach socjalnych.

"Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus" - poinformował resort finansów w komunikacie.

Artur Soboń o progach dochodowych

Dyskusja o waloryzacji ustalonego w 2016 roku świadczenia pojawia się od kilku lat. 500 zł jest obecnie odczuwalnie mniej warte niż przed ponad 6 laty. Inną strategię przedstawił jednak wiceminister finansów Artur Soboń, cytowany przez portal gazeta.pl.

W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe. Warto o tym rozmawiać. Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna - stwierdził Soboń.

MF przypomina, że w przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny.

Wśród nich ministerstwo wymieniło: program "Rodzina 500 plus", realizację świadczenia "Dobry Start" oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.