Teraz - przed kolejną wojną - wielu z nas zadaje sobie pytanie: dlaczego ludzkość decyduje się na konflikty zbrojne, dlaczego przez tysiące lat rozwoju cywilizacji nie nauczono się rozwiązywać sporów w inny sposób. Wojna wypływa z tkwiącej w ludziach chęci sprawdzenia się - tłumaczy profesor Roman Kubicki z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Prof. Roman Kubicki: Wiele wskazuje na to, że chęć sprawdzenia się jest gdzieś zakodowana w człowieku, tzn. być człowiekiem znaczy być też kimś agresywnym, tzn. być człowiekiem znaczy być kimś ekspansywnym, być duchem, który przeciwstawia się swoim czasom, przeciwstawia się materii, przeciwstawia się wszelkim możliwym wyzwaniom...

Dorota Wiśniewska: Czyli mogę powiedzieć: nie chcę tej wojny i się na nią nie zgadzam?

Prof. Roman Kubicki: Każdy z nas musi dać wyraz swoim poglądom, ale powtarzam raz jeszcze – nie wierzę, że możliwy jest jakiś ogólnoświatowy pokój. Tu jest za dużo konfliktów. Chyba inaczej być nie może. Ja rozumiem pytanie pani redaktor, czy można być innym człowiekiem, który zamknie się na świat, który się całkowicie wyciszy. No człowiek zna taki stan – ten stan nazywa się śmierć.

Dorota Wiśniewska: W tym mieści się to powiedzenie Marcina Lutra: choćby świat miał się jutro skończyć, ja dzisiaj zasadzę swoje drzewo.

Prof. Roman Kubicki: Tak, oczywiście. Mam nadzieję, że ten koniec świata tak szybko nie nastąpi.

14:30