Zgodnie z przewidywaniami prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Jak powiedział, nie dopuści do prywatyzacji służby zdrowia.

Prezydent tłumaczy się dobrem pacjentów i – przede wszystkim – polityczną konsekwencją polegającą na dotrzymywaniu obietnic wyborczych. Niejednokrotnie, w trakcie spotkań przedwyborczych mówiłem, że nie dopuszczę do prywatyzacji służby zdrowia. Zdrowie ludzkie, człowiek to nie towar i w towar zmieniony być nie może - oświadczył Lech Kaczyński:

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że zawetował tylko trzy ustawy z pakietu, a pozostałe trzy podpisał. Sęk w tym, że jego akceptacji nie uzyskała tzw. ustawa wprowadzająca reformy, a to oznacza, że żadna z ustaw pakietu nie będzie mogła wejść w życie.

Swoją decyzję o wecie prezydent ogłosił w towarzystwie ok. dwudziestu osób – przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pacjentów i byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy.