Lech Kaczyński zapowiedział, że będzie w najbliższym czasie rozmawiał z nowym rządem na temat tarczy antyrakietowej. Mam nadzieję (…) spotkać się z ministrem spraw zagranicznych, jeżeli to będzie możliwe, także z premierem. Będziemy o tym rozmawiać - powiedział prezydent.

Ja po prostu uważam, że są to sprawy najistotniejsze dla naszego kraju i musimy je omówić, nawet jeśli różnica zdań jest tutaj bolesna - powiedział Lech Kaczyński.

Prezydencki minister Michał Kamiński ocenił, że zapowiedzi ewentualnej zmiany polityki w sprawie tarczy antyrakietowej wpisują się ciąg przyjaznych gestów nowego rządu wobec Rosji, który - wobec sytuacji panującej w tym kraju - budzi niepokój prezydenta. W takich dniach Polska decyduje się na bardzo przyjazne sygnały pod adresem Rosji. Kwestia tarczy antyrakietowej – to są rzeczy, które budzą pana prezydenta niepokój, ale pan prezydent konsekwentnie chce w przyjaznej atmosferze rozmawiać z rządem – ministrem spraw zagranicznych i premierem o polskiej polityce zagranicznej - stwierdził.

Konieczność rozmów z prezydentem widzi także premier. Donald Tusk oświadczył, że czeka na wskazanie przez Lecha Kaczyńskiego terminu spotkania. Do spotkania prezydenta, premiera i szefa dyplomacji może dojść już w środę - przed wylotem głowy państwa na Ukrainę.