Z okazji świąt wielkanocnych radio RMF FM organizuje specjalną, charytatywną akcję! Wysłaliśmy do prezydentów 15 największych miast w Polsce strusie jaja, które oni zamienią na wielkanocne pisanki. Tak przygotowane jajka trafią na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na cel charytatywny!

Na kilka tygodni przed świętami wielkanocnymi nasi dziennikarze wybrali się do hodowli strusi afrykańskich "Sabra" w Drogomyślu, żeby sprawdzić, czy strusie jaja mogą spełnić rolę pisanki.

Okazało się, że ich skorupka nadaje się idealnie do kolorowania. Wcześniej, trzeba było je jednak ugotować.

Najważniejszym zadaniem, jest przygotować tak duże naczynie, aby jajko przez 45 minut podgrzewania i godzinę gotowania było cały czas zalane wodą - mówi Renata Sabiniok, prowadząca hodowlę strusi afrykańskich. Waga tego jajka to nawet 1,5 kilograma - mówi.

Już ugotowane strusie jaja wysłaliśmy do prezydentów 15 największych miast w Polsce.

Włodarze metropolii obiecali, że wspólnie z mieszkańcami wykonają specjalną pisankę, którą przyślą do naszej redakcji. Technika i sposób wykonania wielkanocnego jajka są dowolne. Może to być oklejanka, nalepianka, drapanka czy kraszanka. Najważniejsze, żeby była wykonana od serca! 

Kiedy jajka nabiorą kolorów i prezydenci zwieńczą je podpisem, to specjalne pisanki zostaną wysłane do radia RMF FM. W głosowaniu na RMF24.PL nasi słuchacze wybiorą najładniejszą z nich.

Tuż przed świętami wielkanocnymi pisanki trafią na licytację charytatywną.

Pieniądze zebrane w ten sposób zostaną przeznaczone na potrzeby działalności Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, który prowadzi Fundacja św. Brata Alberta, a pisanki powędrują jeszcze przed Wielką Sobotą do zwycięzców licytacji.

Na udział w naszej akcji zdecydowali się:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Prezydent Kielc Bogdan Wenta

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski

Prezydent Katowic Marcin Krupa

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk

Wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula