Jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i od dzisiaj jesteśmy obywatelami Europy - powiedział premier Leszek Miller po zapoznaniu się ze wstępnymi, sondażowymi wynikami referendum europejskiego.

Jesteśmy obywatelami naszej Polski i naszej Europy. Wnosimy do Europy wielki polski potencjał, dumę narodową, kwalifikacje, zapał i chęć do pracy - powiedział premier. Dodał, że "dziś prawdziwym zwycięzcą tego referendum jest naród". Chylę głowę przed narodem polskim - powiedział Miller.

Premier podziękował Polakom, prezydentowi i papieżowi za to, że przyczynili się do wyniku referendum. Podkreślił, że dzięki pracy w kampanii referendalnej "można było zdobyć klucz w Kopenhadze, otworzyć drzwi w Atenach i dzisiaj przekroczyć próg do wspólnego europejskiego domu".

Z sondażu sopockiej Pracowni Badań Społecznych wynika, że w referendum wzięło udział 58,8 procent dorosłych Polaków. Do tego, aby referendum było wiążące konieczne była ponad 50-procentowa frekwencja. Według sondażu za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej było 81,7 proc. głosujących, przeciw opowiedziało się 18,3 procent.

23:05