W wielu miastach Polski oraz za granicą grała w niedzielę już po raz dwudziesty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od rana odbywały się liczne koncerty, festyny, kwesty i licytacje. Według danych tuż sprzed godz. 22, na konto fundacji WOŚP wpłynęło prawie 30 mln złotych. A ta kwota na pewno się zwiększy.

W XX Finale WOŚP, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko", brało udział 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Jurek Owsiak zainaugurował XX Finał WOŚP na zakopiańskiej Równi Krupowej, gdzie przyjechał góralskimi saniami, wypowiadając tradycyjne: trzy, dwa, jeden, zero, start! Zaczynamy grać w Zakopanem, czyli w zimowej stolicy Polski - mówił Owsiak.

Światełka pofrunęły do nieba

Punktualnie o godz. 20 w całym kraju wystrzelono "światełka do nieba". Pokazy sztucznych ogni tradycyjnie już są kulminacyjnym punktem Finału. W Warszawie sztuczne ognie rozbłysły nad Pałacem Kultury, oglądały je tysiące osób, m.in. uczestnicy finałowego koncertu na Placu Defilad.

W stolicy tradycyjnie odbył się wcześniej bieg "Policz się z cukrzycą". Na Placu Konstytucji zorganizowano jarmark, gdzie można było spróbować ekologicznej żywności oraz potraw przygotowanych przez najlepszych warszawskich kucharzy.

Kwestował kraj, kwestowała zagranica

W Krakowie datki dla WOŚP zbierali w niedzielę członkowie Klubu Morsów "Kaloryfer". Kąpielą w zbiorniku na Zakrzówku udowodnili, że mają nie tylko zahartowane ciała, ale i gorące serca. Twórcę WOŚP wszyscy pozdrowili okrzykiem "Siema Jurek!". Z Małopolski Owsiak przyleciał do Warszawy na pokładzie OrkiestroLOT-u. Eskortowały go dwa myśliwce F-16.

W Lublinie do zbierania datków na WOŚP włączyli się politycy i dziennikarze. Na specjalnie uruchomionym stoisku politycy oferowali za datki do puszki watę cukrową, a dziennikarze - prażoną kukurydzę. Centrum finału WOŚP na Lubelszczyźnie urządzono w galerii handlowej.

W akcję włączyli się także żołnierze X Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego służący w Afganistanie. Na terenie wszystkich polskich baz wojskowi kwestowali na rzecz WOŚP. W bazie w Ghazni niedzielne kwestowanie rozpoczął dowódca X Zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Piotr Błazeusz. Cykl imprez rozpoczął bieg na dystansie 12 kilometrów pod nazwą "Policz się z cukrzycą". W pozostałych polskich bazach na terenie Afganistanu również przez cały dzień odbywały się kwesty oraz zawody sportowe.

Policja: Ok. 40 incydentów w czasie Finału

Jak informuje policja, XX Finał WOŚP przebiegał spokojnie. W całym kraju doszło do około 40 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Były to głównie kradzieże puszek, a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze, posługując się sfałszowanymi identyfikatorami - powiedział nadkom. Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Patronat nad tegorocznym Finałem WOŚP objęła para prezydencka. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną odwiedzili telewizyjne studio Orkiestry. Sukces WOŚP jest nie tylko przeliczalny na złotówki, bo to są grube miliony, ale także miliony polskich serc i za poruszenie tych serc serdecznie dziękuję - powiedział prezydent.

20 lat Wielkiej Orkiestry

W ciągu 20 lat fundacja Jurka Owsiaka kupiła ok. 23,5 tys. urządzeń dla 600 polskich szpitali, za kwotę 450 mln zł. Zakupiono m.in. 955 inkubatorów, 834 kardiomonitory, 231 aparatów usg i 116 aparatów rtg; dzięki WOŚP wyposażono także 868 stanowisk do badania słuchu, dzięki czemu przebadano ponad 3 mln noworodków.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 złotych.