120 tys. wolontariuszy, zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet w ciąży z cukrzycą. To już 20. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na koncie fundacji jest już ponad 14 milionów złotych.

Największym zainteresowaniem licytujących cieszy się rajdowe porsche cayenne Adama Małysza. W niedzielę po południu osiągnęło cenę ponad 230 tys. zł; za pióro prezydenta Lecha Kaczyńskiego płacono 26,6 tys. zł, a za bilet na mecz otwarcia Euro 2012 - 17,5 tys. złotych.

Bilet na mecz finałowy Euro 2012 osiągnął kwotę 11 tys. zł. Dwudniowy pobyt w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie Jerzego Buzka - 6,1 tys. złotych.

5,3 tys. zł kosztuje czapka kapitańska od Tadeusza Wrony, którą miał podczas awaryjnego lądowania samolotu Boeing 767 na Lotnisku Chopina w Warszawie 1 listopada 2011 roku.

W Warszawie koncerty, bieg i Światełko do Nieba

Do godz. 22 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie potrwa koncert na którym wystąpią m.in. Dżem, Poparzeni Kawą Trzy, Arka Noego oraz Elektryczne Gitary. O godz. 20 ze sceny wystrzelone zostanie "Światełko do nieba".

W Warszawie w ramach WOŚP zorganizowano bieg Policz się z cukrzycą

W stolicy trzy tysiące osób stanęło na starcie biegu: "Policz się z cukrzycą". Biegacze wyruszyli sprzed Pałacu Kultury i Nauki. W rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Glinkowskim mówili, że bieganie to ich sposób na życie. Jeżeli jeszcze mogą pomóc, to tym bardziej warto. Chcemy pomóc chorym dzieciom i matkom chorym na cukrzycę - podkreślali uczestnicy biegu.

W Gdyni specjalny pokaz w ramach WOŚP zorganizowała Formoza

Komandosi Formozy, czyli Morskiej Jednostki Działań Specjalnych zagrali razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na plaży w Gdyni, gdzie stacjonują, pokazali "elementy szkolenia ogniowego". Elementy, bo FORMOZA to jednostka, o której im ciszej, tym lepiej.

Mieszkam w Gdyni całe życie i nigdy się nie pokazują. Fajnie zobaczyć co nasi chłopcy potrafią. Postrzelali, zadymili i zniknęli - mówią mieszkańcy z którymi rozmawiał reporter RMF FM Kuba Kaługa.

Siatkarze wystawili na licytację swoje medale

Do 20. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyli się polscy siatkarze, którzy na licytację przeznaczyli medale, które zdobyli w ubiegłym roku - w Lidze Światowej, mistrzostwach Europy i turnieju o Puchar Świata.

Tak udanego sezonu nie było jeszcze w historii naszej siatkówki. Męska reprezentacja stała trzy razy na podium wielkich imprez. W Pucharze Świata wywalczyła srebrny medal i awans olimpijski, a w mistrzostwach Europy i Lidze Światowej - brązowe. W niedzielę te trzy krążki zostaną dostarczone do studia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wystawione na licytację - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski.

W ramach WOŚP będzie można wylicytować tyczkę Anny Rogowskiej

Na aukcję trafiła też tyczka złamana podczas skoku Anny Rogowskiej w ubiegłorocznych zawodach na sopockim molo. Mam nadzieję, że ta tyczka nie przyniesie pecha zwycięzcy licytacji. Dla mnie, do czasu czerwcowego konkursu w Sopocie, była bardzo szczęśliwa. To przy jej użyciu, w lutym 2010 roku w Bydgoszczy, wynikiem 4,81 ustanowiłam halowy rekord Polski. Potem jeszcze wielokrotnie skakałam na niej z powodzeniem - powiedziała zawodniczka SKLA Sopot.

Licytacja złamanej tyczki potrwa do 13 stycznia na dwóch stronach internetowych www.wosp.allegro.pl oraz www.aukcje.wosp.org.pl

Czerwcowa kontuzja wyłączyła Rogowską na ponad sześć tygodni z treningu i pokrzyżowała plany obrony tytułu w koreańskim Deagu. Teraz zawodniczka przygotowuje się do sezonu halowego w ośrodku w Spale.

Fyrstenberg i Matkowski pomagają wcześniakom

Wesprzeć WOŚP postanowili też polscy tenisiści, w tym deblowi wicemistrzowie świata Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Na aukcji można wylicytować m.in. mecz przeciwko ósmej parze świata ubiegłego roku.

Trudno mi być obojętnym wobec takiej akcji, tym bardziej, że sam urodziłem się jako wcześniak, a mimo to wyrosłem na kawał chłopa. Dlatego ten cel jest mi szczególnie bliski. Mogę tylko namawiać hasłem wcześniaki wszystkich krajów łączmy się, żeby pomagać innym wcześniakom - powiedział Fyrstenberg.

Tenisista z Warszawy wystawił na aukcję m.in. rakietę Babolat, którą grał w 2006 roku, w swoim debiucie, w kończącym sezon turnieju Masters Cup w Szanghaju.

Debel Fyrstenberg-Matkowski, który w listopadzie osiągnął finał ATP World Tour Finals w londyńskiej O2 Arena, wystawił na licytację możliwość rozegrania meczu, albo sparingu.

Nie jest ważne za ile zostanie wylicytowany ten mecz, bo każda złotówka przyda się, żeby ratować wcześniaki. Jeśli ktoś obawia się z nami pojedynku na punkty, możemy to zamienić na trening, choć osobiście wolę grę na punkty - podkreślił Matkowski. Mecz rozegrany zostanie na kortach Warszawianki, a termin zostanie ustalony ze zwycięzcą aukcji.

Kraków: Podczas WOŚP licytacja koszulki z autografami piłkarzy Anglii

Licytacja koszulki z autografami piłkarzy reprezentacji Anglii i trenera Fabio Capello, bicie rekordu w ilości tranu wypitego na świeżym powietrzu i kwesta prowadzona przez "morsy" to niektóre z atrakcji 20. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie.

Kwestować będzie m.in. pomnik Adama Mickiewicza. W zeszłym roku do gigantycznej puszki wrzucono blisko 5 tys. zł. W niedzielę z Wieży Mariackiej hejnalista, co godzinę będzie grał hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wylicytować będzie można m.in. podarowaną przez prezydenta Krakowa koszulkę z autografami piłkarzy i trenera reprezentacji Anglii, piłkę i koszulkę z autografami piłkarzy Wisły, czy piłeczkę tenisową z podpisem Agnieszki Radwańskiej.

Krakowskie Muzeum Narodowe udostępni krakowskiemu sztabowi WOŚP Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Będzie tam można zobaczyć m.in. wystawę fotografii z okazji 20-lecia Orkiestry. Na aukcji będzie można wylicytować sesję ślubną w Sukiennicach i wyjątkowy dzień w Sukiennicach - zwycięzca będzie mógł zaprosić do tej galerii bliskich i przyjaciół.

Finałowy koncert WOŚP w Krakowie rozpocznie się o g. 17, a wystąpią kapele rockowe, reggae i punk, m.in. Via Rei, DMTA, CF98, Mats Meguenni i The Car Is on Fire.

Policja: Spokojny finał WOŚP

Na razie podczas 20. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy doszło do kilkunastu incydentów - informuje policja. Były to głównie kradzieże puszek a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze posługując się sfałszowanymi identyfikatorami - powiedział nadkom. Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

W Łodzi zatrzymano 30-latka, który zbierał pieniądze do puszki z ubiegłorocznego Finału WOŚP i miał identyfikator wystawiony na inne nazwisko. Mężczyzna był pijany. W Chorzowie nieznani sprawcy wyrwali 13-latkowi puszkę z pieniędzmi i uciekli. W Nowym Targu z kolei kwestujący mężczyzna miał około 3 promili alkoholu w organizmie - dodał Bieniak.

Fałszywy wolontariusz wpadł w Lublinie - informuje reporter RMF FM Krzysztof Kot. Oszust próbował zbierać pieniądze przed kościołem na Poczekajce. Policję powiadomili przechodnie, bo 17-latek nie miał identyfikatora a za puszkę służyło mu kartonowe pudełko oklejone czerwonymi serduszkami. Udało mu się nazbierać kilkadziesiąt złotych. Za oszustwo nastolatek może odpowiadać jak dorosły.

Przykry incydent w Krakowie

Policjanci zatrzymali w Krakowie 14 - i 15 - latkę, które otworzyły dwie puszki WOŚP. Dziewczyny tłumaczyły, że chciały sprawdzić ile uzbierały i czy muszą dalej kwestować - poinformowała Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Policję wezwał ochroniarz ze sklepu w galerii handlowej, który zauważył, że nastolatki otworzyły puszki w przebieralni. Dziewczyny zastaną przekazane pod opiekę rodziców.

Puszki powinny nienaruszone trafić do sztabu WOŚP, gdzie liczone są pieniądze ze zbiórki.