Polska oficjalnie popiera nową amerykańską strategię w Iraku. Prezydent Bush zapowiedział wysłanie do Iraku dodatkowych sił wojskowych. Polski MSZ ma nadzieję, że ta decyzja – jak napisano w specjalnym oświadczeniu – przyczyni się do jak najszybszego ograniczenia cierpień obywateli Iraku.

"MSZ z uwagą przyjmuje oświadczenie prezydenta USA George'a Busha w związku z narastającą w Iraku falą przemocy i pogłębiającym się konfliktem wewnętrznym" - czytamy w oświadczeniu rzecznika MSZ Andrzeja Sadosia.

Zdaniem resortu deklaracja amerykańskiego prezydenta jest wyrazem przekonania, że „powstrzymanie przybierającej na sile przemocy jest konieczną przesłanką zapewnienia Irakijczykom pomocy i poczucia bezpieczeństwa”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush - w porze najwyższej telewizyjnej oglądalności - przemówi do narodu i będzie przekonywał, że wojnę w Iraku można wygrać. czytaj więcej

W środowym przemówieniu do narodu George W. Bush zapowiedział zmianę strategii w Iraku, w tym wysłanie tam dodatkowych 20 tys. żołnierzy, którzy mają doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa w tym kraju.