Polscy piłkarze pokonali Czechów 2:1 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Bramki dla "biało-czerwonych" na stadionie w Chorzowie zdobyli Paweł Brożek i Jakub Błaszczykowski. Podopieczni Leo Beenhakkera zyskali trzy cenne punkty i co ważne – po raz pierwszy w historii eliminacji mundialu pokonali rywali, którzy zajmują bardzo wysokie – ósme – miejsce w rankingu FIFA.

Czesi ruszyli do ataku natychmiast po rozpoczęciu meczu. Milan Baros przedarł się w okolice polskiej bramki; nie miał jednak komu odegrać i piłkę przechwycili „biało-czerwoni”. Kontra podopiecznych Leo Beenhakkera była błyskawiczna – niestety Jakub Błaszczykowski trafił prosto w nogi obrońcy Davida Rozehnala. W 10. minucie spotkania było bardzo gorąco pod bramką Artura Boruca – strzelał Baros po podaniu Marka Jankulovskiego, polski bramkarz na szczęście wybił piłkę. 7. minut później „biało-czerwoni” mogli się cieszyć z pierwszego gola, jednak Jakub Wawrzyniak przestrzelił piłkę nad bramką Petra Cecha. W 27. minucie spotkania padła upragniona bramka dla Polaków. Gola zdobył Paweł Brożek po podaniu Błaszczykowskiego.

Cztery minuty po rozpoczęciu drugiej połowy Czesi wywalczyli rzut rożny. Jednak Milan Baros nie wykorzystał szansy na wyrównanie. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. W 53. minucie spotkania Roger Guerreiro dograł doskonałą piłkę do Błaszczykowskiego, a ten bez najmniejszych kłopotów ograł Petra Cecha. W 60. minucie spotkania „biało-czerwoni” mieli szansę na trzecią bramkę, ale Paweł Brożek i Jacek Krzynówek nie zauważyli, że pod polem karnym przeciwników stał niepilnowany Mariusz Lewandowski. Pod koniec spotkania na Stadionie Śląskim zrobiło się nerwowo - Polacy zaczęli bowiem popełniać proste błędy. Bez wahania wykorzystali to Czesi. W 87. minucie honorowego gola dla naszych rywali zdobył Martin Fenin. Posłuchaj relacji Wojciecha Słonia z redakcji Faktów sportowych RMF FM:

Skład reprezentacji Polski:

Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Michał Żewłakow, Dariusz Dudka, Jakub Wawrzyniak (43’ Jacek Krzynówek) - Jakub Błaszczykowski, Mariusz Lewandowski, Rafał Murawski (90’ Tomasz Jodłowiec), Euzebiusz Smolarek - Roger Guerreiro - Paweł Brożek (69’ Robert Lewandowski).

Skład reprezentacji Czech:

Petr Cech - Zdenek Grygera (58’ Libor Sionko), David Rozehnal, Tomas Ujfalusi, Marek Jankulovski - Zdenek Pospech, Radoslav Kovac, Jaroslav Plasil, Radek Sirl - Milan Baros (81’ Martin Fenin), Miroslav Slepicka (58’ Vaclav Sverkos).

Sobotni mecz był czwartym spotkaniem drużyn narodowych obu krajów. Pierwszy mecz odbył się 11 lat temu w Ostrawie i zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy. W 1999 r. w Warszawie mecz zakończył się takim samym wynikiem, ale górą byli „biało-czerwoni”. Do kolejnego spotkania doszło w lutym br. Spotkanie w Lamace na Cyprze wygrali 2:0 podopieczni Leo Beenhakkera.

W środę "biało-czerwoni" zagrają w Bratysławie ze Słowacją.