W całej Polsce odprawiono msze w intencji Jana Pawła II. Wierni modlili się o szybką beatyfikację papieża-Polaka. Główna część rocznicowych uroczystości odbyła się wieczorem o godz. 21.37 - w godzinę śmierci Jana Pawła II.

W intencji rychłej beatyfikacji papieża odprawiono m.in. mszę pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa w warszawskim kościele Wszystkich Świętych. Homilię wygłosił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Ale podobne uroczystości odbyły się także w innych stołecznych kościołach.

Za Jana Pawła II modlono się także na Jasnej Górze, w Licheniu czy Wadowicach. Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystym nabożeństwie w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła. Tam wierni modlili się o kanonizację Jana Pawła II. Po mszy odbył się krótki koncert Chóru Mariańskiego.

Wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie odbył się koncert, na którym zabrzmiało oratorium "Tu es Petrus" ("Ty jesteś Skała") Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.

O godz. 21.37 zadzwonił Zygmunt. Wierni - ponad 10 tysięcy krakowian - pod oknem na ul. Franciszkańskiej wysłuchali słów Jana Pawła II, które wypowiadał do młodych i przesłanie nagrane przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Na Franciszkańskiej 3 był reporter RMF FM Maciej Grzyb:

W godzinę śmierci Jana Pawła II bicie dzwonów słychać było nie tylko w Krakowie; w wielu miastach rozbłysły światła zniczy, podświetlony został także krzyż na Giewoncie.