Niecodzienny awans w polskiej armii. Jego bohaterem jest pies bojowy ETO, który - jak poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego - został pierwszym podoficerem w stopniu plutonowego.

Pies bojowy ETO, operator Jednostki Wojskowej Komandosów, został pierwszym podoficerem polskiej armii w stopniu plutonowego - poinformował na X (dawniej Twitter) Sztab Generalny Wojska Polskiego.

"Na uroczystej zbiórce w Camp BART w Iraku dowódca polskiego kontyngentu odczytał akt mianowania #K9 i przypiął pagon ze stopniem do kamizelki bojowej plutonowego" - przekazano. K9 to oznaczenie psa bojowego wykorzystywanego w specjalnych jednostkach wojskowych.

ETO jest wyszkolony w trzech specjalnościach

ETO na co dzień pełni służbę w stacjonującej w Lublińcu (pow. lubliniecki, woj. śląskie) Jednostce Wojskowej Komandosów, a od grudnia 2023 roku w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

Czworonóg jest wyszkolony w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia.

Jego przewodnikiem, czyli przełożonym, jest "Domel" - podoficer z JWK. Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla, że łączy ich specjalna więź.

"Owczarek jest niezwykle hardy i pracowity. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej. Największą karą dla niego jest bezczynność" - mówi "Domel", cytowany we wpisie.

Na podstawie opracowanego przez siebie programu szkolenia przewodników i psów "Domel" razem z ETO każdego dnia prowadzą zajęcia dla Irakijczyków.