Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu pieniędzy metodą „na policjanta”. Zatrzymanych zostało łącznie 13 osób. Przestępcy oszukali 27 seniorów na ponad 1,5 mln zł.

Metoda działania sprawców wpisywała się w dobrze znany policjantom schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusz policji. Wybierał jedną z przygotowanych legend. W jednej z nich pracownicy banku byli oszustami i okradali konta klientów. W innej policjanci rozpracowali szajkę oszustów i znaleźli podrobiony dowód osobisty rozmówcy. W jeszcze innej policjanci przygotowywali zasadzkę na listonosza-oszusta, który chwilę wcześniej dzwonił pod ten sam numer i informował o poleconym liście do seniora - powiedziała podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji. 

Cytat

Zawsze chodziło o jedno - wzbudzić zaufanie i doprowadzić do przekazania pieniędzy zgromadzonych w domu lub na rachunku bankowym. Kiedy przestraszona starsza osoba uwierzyła w zmyśloną historyjkę - pozostało już tylko uzgodnić miejsce i okoliczności odebrania pieniędzy w "policyjny depozyt"
dodała przedstawicielka wielkopolskiej policji


Jak poinformowała Liszczyńska, sprawa miała swój początek w czerwcu, kiedy policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu, zatrzymali w Warszawie 6 osób wyłudzających pieniądze od seniorów. Policjantka tłumaczyła, że po aresztowaniu podejrzanych przez sąd, policjanci i prokuratorzy nie zamknęli sprawy.

Wręcz przeciwnie, skupili się na ustalaniu kolejnych osób, które mogły brać udział w przestępczym procederze. Wynikiem pracy operacyjnej policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu było uzupełnienie materiału dowodowego. Na jego podstawie, w ostatnich dniach policjanci przeprowadzili kolejną realizację sprawy - zaznaczyła.

Działali jako grupa przestępcza

Iwona Liszczyńska poinformowała, że 31 sierpnia policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, na warszawskiej Pradze zatrzymali 7 osób: 6 mężczyzn i kobietę, w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy byli w przeszłości notowani przez policję min. za oszustwa, kradzieże, rozboje, czy pranie brudnych pieniędzy.

Sprawcy działali w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie mieli ściśle określone role i zadania. Również w tym przypadku grupą kierowała kobieta - 27-latka. Podczas przeszukań mieszkań dwóch zatrzymanych mężczyzn policjanci znaleźli kilkanaście gramów różnego rodzaju narkotyków - marihuany, kokainy i heroiny. - poinformowała Liszczyńska. Zabezpieczono również komputery, smartfony i pieniądze w gotówce, które znajdowały się w mieszkaniach zatrzymanych. 

Przedstawicielka wielkopolskiej policji wskazała również, że śledczy udowodnili zatrzymanym - łącznie 13 osobom - wyłudzenie od 27 seniorów, z całej Polski, ponad 1,5 miliona złotych.

Możliwe kolejne zatrzymania

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich podejrzanych. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Policjanci podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.