​Stołeczny Ratusz rozważa wydanie zakazu organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. Władze stolicy skierowały do wojewody mazowieckiego formalną prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie wydarzenia, które planowane jest na 11 listopada. Organizatorzy akcji poinformowali natomiast, że chcą spotkać się w Święto Niepodległości w stolicy o godz. 14, mimo aktualnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Przekonują, że jest to marsz cykliczny i mogą go zorganizować.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zaprezentował dziś hasło i plakat tegorocznego Marszu Niepodległości, który ma odbyć się w Warszawie 11 listopada. 

Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego - poinformował Bąkiewicz. 

Z informacji, do których dotarł nasz reporter decyzja stołecznego ratusza w sprawie ewentualnego zakazu manifestacji ma zapaść dopiero za tydzień, tuż przed 11 listopada. 

Do tej pory do władz stolicy wpłynęło jedno zgłoszenie dotyczące marszu z okazji Święta Niepodległości na 150 osób. Było to jednak jeszcze przed objęciem stolicy czerwoną strefą, ze względu rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. 

Warszawski ratusz zapowiada, że gdy pojawią się nowe zgłoszenia, decyzje będą podejmowane zgodnie z aktualnymi przepisami. Dozwolone będzie zatem zgromadzenie z maksymalnie 5 uczestnikami. Jeśli 11 listopada rozpocznie się spontaniczna demonstracja, możliwa będzie interwencja policji. 

Władze stolicy skierowały także do wojewody mazowieckiego formalną prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie Marszu Niepodległości. 

"W związku z tym, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, w obecnej sytuacji epidemicznej i przy obowiązujących obostrzeniach prawnych @trzaskowski_ zwrócił się dzisiaj z pismem do wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu" - czytamy we wpisie rzeczniczki ratusza Karoliny Gałeckiej na Twitterze.

Wojewoda decyduje o zaliczeniu danego zgromadzenia do akcji cyklicznych. Marsz Niepodległości jest obecnie zarejestrowany jako wydarzenie tego typu w latach 2017-2020. 

Opracowanie: