Lato – czas kiedy dochodzi do największej liczby wypadków na przejazdach kolejowych. W związku z tym właśnie teraz – już po raz drugi - rozpoczyna się kampania „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie”.

Reporter RMF wybrał się na jeden z teoretycznie bezpiecznych przejazdów w Poznaniu. Choć miejsce jest dobrze oznakowane, zdarzają się tu wypadki. Powód? Kierowcy nagminnie łamią przepisy i działają zupełnie wbrew podpowiedziom zdrowego rozsądku. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy auto wjeżdża na przejazd, kiedy szlaban jest już prawie zamknięty, a auto ociera się o niego anteną radiową.

W takiej sytuacji maszynista pociągu może tylko patrzeć i modlić się, by kierowca zdążył. Przy prędkości 100 kilometrów na godzinę droga hamowania pociągu wynosi około 700 metrów. Co się stanie, jeśli auto nie zdąży przejechać, łatwo przewidzieć.

Od jutra na przejazdach kolejowych ma być więcej patroli policji i straży ochrony kolei, mediach pojawią się spoty reklamowe, a na ulicach billboardy. W ubiegłym roku podobna akcja przyniosła skutek – wypadków było mniej.