Polski kontyngent w Iraku zostanie zmniejszony. Z prośbą o podpisanie takiej decyzji zwróci się do prezydenta rząd. Od połowy lutego przyszłego roku w Iraku ma zostać 1700 żołnierzy - teraz jest ich 2400.

Zmniejsza się nie tylko polski kontyngent. Z dowodzonej przez Polaków strefy wyjeżdżają też Węgrzy; zmniejszenie kontyngentu planują też Ukraińcy. To planowe decyzje; wynikają z tego, że dywizja opuszcza bardzo niebezpieczną prowincję Karbala. Wynikają też ze zmiany sytuacji – mówi minister Jerzy Szmajdziński: Budowania sił bezpieczeństwa, tworzenia arami irackiej.

Ponieważ armia ta ma jednak wciąż problemy z utrzymaniem porządku, to do połowy lutego – czyli zakończenia okresu wyborczego – nad Tygrysem i Eufratem zostanie 2400 Polaków, dopiero potem 1700.

700 stworzy w Polsce odwód strategiczny. Polski kontyngent na pewno zostanie w Iraku do końca przyszłego roku. Jaki będzie jego dalszy los dowiemy się po irackich wyborach. Jak dodaje Szmajdziński, wtedy zostanie dokonana ocena sytuacji.