To już przesądzone – gazoport powstanie w Świnoujściu. Wszystkie niezbędne czynności projektowe, formalne są przygotowywane - oświadczył minister skarbu Aleksander Grad. Wniosek o pozwolenie na budowę ma zostać złożony w maju.

Ta sprawa jest jednoznacznie, definitywnie przesądzona. Jest uchwała Rady Ministrów w tej sprawie. Ta uchwała upoważnia ministra skarbu państwa do prowadzenia wszystkich czynności przygotowawczych do budowy. Jest wybrana firma, która przygotowuje dokumentację projektową, w maju ma składać wniosek o zezwolenie na budowę - oznajmił minister Grad w Lublinie.

Ponadto, aby inwestycja mogła być zrealizowana do 2013 roku, przygotowywana jest specjalna ustawa, która pozwoli skrócić procedury przetargowe i administracyjne.

Zapytany o sytuację w stoczniach Aleksander Grad stwierdził, że realizowany jest harmonogram działań, przyjęty dla zrealizowania specustawy stoczniowej i trwają przygotowania do prywatyzacji zakładów.

W tej chwili wierzyciele poszczególnych stoczni się zbierają, wybierają zarządcę kompensacji i przygotowujemy się do prywatyzacji, do sprzedaży tych aktywów, czyli są przygotowywane wyceny i cała procedura formalno-prawna, która pozwoli prywatyzować te stocznie poprzez sprzedaż aktywów wolnych od tych starych długów, od niedozwolonej pomocy publicznej – powiedział minister.