Maturzyści z liceów plastycznych będą zdawać obowiązkowy egzamin z matematyki. Ministerstwo Edukacji rozwiało złudzenia uczniów, którzy nie wiedzieli, czy i w tzw. "plastykach" obowiązuje nowe rozporządzenie. Sprawcą zamieszania jest resort kultury, który zbyt późno dostosował system nauczania w tych placówkach do obowiązującego systemu egzaminacyjnego.

W efekcie o maturze z matematyki uczniowie dowiedzieli się dopiero w drugiej klasie liceum. Ministerstwo Kultury próbowało opóźnić termin wprowadzenia tego egzaminu o dwa lata, ale bezskutecznie. Wymaganego podpisu MEN-u pod petycją nie będzie, ponieważ, jak mówi minister Hall: te szkoły nie są wyjęte spod prawa, system egzaminacyjny jest wspólny dla wszystkich. Absolwenci liceów plastycznych chcą iść na te same studia, co inni kandydaci.

Ministerstwo Kultury powinno wydać liceom plastycznym jasny komunikat w tej sprawie, jednak na razie reporterom RMF FM nie udało się skontaktować z rzeczniczką Bogdana Zdrojewskiego.

Uczniowie przyznają, że nie wiedzą, jak przygotować się do takiej matury. Liczą, że pomogą im korepetycje i fakultety. I uczniowie, i my nie bardzo wiemy, jak to będzie wyglądało, aczkolwiek przygotowujemy się, że matura z matematyki będzie - mówi nauczycielka z łódzkiego liceum plastycznego. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Wyderki:

Choć do egzaminu pozostało jeszcze dokładnie 242 dni, matematyka na maturze to temat, który już teraz rozpala emocje wśród uczniów wszystkich szkół średnich. Przekonała się o tym reporterka RMF FM Barbara Zielińska, która odwiedziła IX Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Lekcje wyglądają tam dziś inaczej niż zwykle, ponieważ to uczniowie... odpytują nauczycieli. Oczywiście o nową maturę. Posłuchaj relacji:

Zadowolenia nie kryją natomiast przedstawiciele uczelni technicznych. Profesor Leszek Mikulski, prorektor Politechniki Krakowskiej nie kryje, że powrót matematyki jest nadzieją, że młodzi Polacy będą konkurencyjni na międzynarodowym rynku pracy, który bardzo potrzebuje inżynierów:

Maturzyści denerwują się czekającym ich egzaminem, a nauczyciele szukają sposobów na skuteczne nauczanie matematyki. Swoimi pomysłami podzielił się Dariusz Kulma - uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku matematyk z gimnazjum numer 2 w Mińsku Mazowieckim. Posłuchaj:

A jak wyobrażają sobie wymarzoną lekcję matematyki uczniowie czwartej klasy podstawówki? Posłuchaj: