Marszałek Józef Piłsudski mówił, że niepodległość jest dobrem cennym i kosztownym. Dlatego inwestujemy w siłę Wojska Polskiego. Dziękujemy żołnierzom za ich codzienną służbę - powiedział w święto Wojska Polskiego wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

15 sierpnia to 102. rocznica wiktorii warszawskiej, wielkiej bitwy która przesądziła o losach świata. Dziś przede wszystkim dziękujemy żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Dziękujemy za te wszystkie wysiłki, które składają się na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział dziennikarzom Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że w tym roku święto Wojska Polskiego obchodzimy również z żołnierzami wojsk sojuszniczych. Szczególnie z żołnierzami wojsk Stanów Zjednoczonych, którzy na co dzień stacjonują w naszym kraju. Sądzę, że warto podkreślić, że od decyzji szczytu NATO-wskiego, wojsko amerykańskie, dowództwo V Korpusu stacjonuje w Polsce na stałe. To jest taka symboliczna zmiana. To jest taki symboliczny przełom, jeżeli chodzi o obecność wojsk sojuszniczych - powiedział szef MON.

Zaznaczył, że niewątpliwie dzisiejsze święto przypada też w czasie dramatycznie trudnym. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Rosja napadła na Ukrainę. Lata biegną, ale jedno jest stałe - kiedy, Rosja próbuje odbudować swoje imperium, zawsze to jest imperium zła. Zawsze dopuszcza się zbrodni wojennych. Tak było, kiedy Rosja była biała, tak było, kiedy Rosja była czerwona. I tak jest teraz, kiedy Rosja jest "Putinowska" - podkreślił Błaszczak.

Marszałek Józef Piłsudski mówił, że niepodległość jest dobrem cennym i kosztownym. Dlatego inwestujemy w siłę Wojska Polskiego. Dlatego wzmacniamy Wojsko Polskie, również, jeżeli chodzi o liczebność Wojska Polskiego. Powołujemy do życia nowe jednostki Wojska Polskiego. Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, tak żeby Polska była bezpieczna - mówił szef MON.

Błaszczak: Dziwne zachowanie opozycji

Opozycja krytykuje mnie za to, że w krótkim czasie wyposażam Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. To zachowanie dziwne, wynikające pewnie z totalności opozycji, ale chcę zapewnić, że polskie władze nadal będą inwestowały w nasze bezpieczeństwo, a więc, że będziemy konsekwentnie budować siłę Wojska Polskiego - mówił.

Według szefa MON, przesłanie dla żołnierzy "sprowadza się do podziękowania".  Jeszcze raz dziękuję za postawę służby, za bronienie polskich granic - powiedział. Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie wsparcie ze strony WP, to Straż Graniczna nie utrzymałaby granicy z Białorusią, a więc, atak hybrydowy przeprowadzony na Polskę przez reżim Alaksandra Łukaszenki zapewne powiódłby się, gdyby nie Wojsko Polskie - powiedział.
Powtórzył, że żołnierze "byli atakowani również z Polski przez niektórych polityków opozycji czy też przez celebrytów".

Pikniki zamiast defilady

W tym roku MON zrezygnowało z defilady, organizując pikniki, pokazy sprzętu i koncentrując się na rekrutacji ochotników do wojska. Przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, gdzie Błaszczak wypowiedział się dla mediów, podobnie jak w ubiegłych latach zorganizowano statyczną wystawę sprzętu wojskowego, także używanego przez żołnierzy wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.