Różnice między podejściem do tzw. miękkich narkotyków w Polsce i w Holandii były tematem konferencji Czego o marihuanie nauczyła się holenderska policja?. Jak zapewniał wieloletni szef policji w Ultrechcie i Hadze Jan Wiarda, mimo zliberalizowanego prawa antynarkotykowego w Holandii spożycie marihuany jest niskie, a grupy przestępcze czerpią mniejsze wpływy ze sprzedaży tego narkotyku.

Przeciwnikiem liberalizacji ustawy antynarkotykowej jest rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Przypomniał, że do 2000 r. mieliśmy w Polsce ustawę pozwalającą na posiadanie narkotyków na własny użytek. Korzystali z tego wszyscy przestępcy, którzy nosili przy sobie niewielkie ilości nielegalnych substancji przeznaczonych na handel i nic im nie można było zrobić - argumentował Sokołowski.

Organizatorzy konferencji pokazali też statystyki, z których wynikało, że w Polsce używa się niewiele mniej marihuany niż w Holandii, ale za to o wiele więcej amfetaminy, która jest narkotykiem twardym.

W Holandii działa ok. 7 tys. coffee shopów, czyli restauracji, w których legalnie można kupić miękkie narkotyki, takie jak marihuana czy haszysz. Nie mogą ich kupić osoby niepełnoletnie, sklepy nie mogą też sprzedawać narkotyków twardych. Jednorazowo klient może zakupić 2 gramy narkotyku. Ze statystyk przytoczonych na konferencji wynika, że dzięki wprowadzeniu coffee shopów 70 proc. sprzedaży narkotyków znajduje się pod kontrolą państwa.

W Polsce nawet najmniejsza ilość narkotyków jest zabroniona. Za posiadanie niewielkiej ilości nielegalnych substancji grozi do 3 lat więzienia, za większą ilość - aż do 10 lat pozbawienia wolności.