Bocian czarny doczekał się swojego muralu. Olbrzymie malowidło można podziwiać w samym centrum Łodzi przy ul. Orlej 3.

Projekt powstał w ramach programu Bociany Czarne Online, który realizują Lasy Państwowe wraz z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Starałem się wiernie oddać wszystkie szczegóły ubarwienia i wyglądu ptaka. Przyznaję, że kolorystyka mnie zaskoczyła. Gdy sam zobaczyłem zdjęcie (na podstawie, którego powstał mural), zdziwiłem się, że aż tyle jest kolorów na jego piórach. Sam się nie spodziewałem, ale chciałem to odwzorować. Pokazać, że to nie jest czarny, tylko jednak cała paleta barw dostępna w upierzeniu bociana - powiedział w rozmowie z Agnieszką Wyderką autor muralu Maciej Bielewicz.


Profesor Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego przyznał, że musimy chronić bociana czarnego, bo to rzadki gatunek w niektórych rejonach.

Jednak w tym projekcie ważniejsze jest, żebyśmy chronili siedliska i ten bocian czarny pomaga nam wyłuskać te najcenniejsze miejsca - podkreślił.

Gigantycznego bociana czarnego szukajcie w Łodzi przy ul. Orlej 3.

Bocian czarny (Ciconia nigra) w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje lasy. Gnizada zakłada wysoko w koronach drzew.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele (około 500 par lęgowych). Jednak dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się stworzyć im odpowiednie warunki do gniazdowania i dziś liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. Gatunek podlega ochronie ścisłej.

Bocian czarny jest nieco mniejszy od bociana białego. Osiąga długość ciała 85-95 cm oraz rozpiętość skrzydeł 1,8-1,9 m i wysokość ok. 1 metra. W jego upierzeniu dominuje czerń. Brzuch oraz pierś są białe. Dziub ma czerwony, delikatnie wygięty do góry. Także nogi mają czerwone ubarwienie łusek.

Żywi się głównie rybami, choć w żołądkach tych ptaków spotykano także myszy, inne drobne ssaki, duże owady oraz, bardzo rzadko, ptasie pisklęta innych gatunków.

Okres lęgowy czarnego bociana zaczyna się w kwietniu i trwa do maja. W tym czasie ptaki składają 2-5 jaj. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat. Jesienną wędrówkę bociany te zaczynają już w sierpniu. Jednak pojedyncze osobniki można obserwować później, nawet w październiku czy listopadzie.

Obserwuj bociany czarne

Projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia leśnych samotników. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Celem projektu, transmisji prowadzonej od marca/kwietnia do września (a więc od przylotu samca do wylotu młodych bocianów), jest edukacja z zakresu ochrony przyrody i pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Projekt Bociany Czarne Online to także obrączkowanie i zakładanie logerów - urządzeń GPS młodym bocianom czarnym. W 2021 r. prof. Piotr Zieliński z dr. Bartoszem Janicem zaobrączkowali i wyposażyli w lokalizatory aż 18 piskląt bociana czarnego w lasach RDLP w Łodzi.

Logery założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna. W 2021 r. udało się także odnaleźć na terenie RDLP w Łodzi kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

W roku 2020 założono w lasach RDLP w Łodzi 15 logerów na pisklęta bociana czarnego. Z Polski wyleciało 12 piskląt. W lipcu tego roku 7 z nich spędzało lato w różnych częściach Europy. Na Węgrzech 1, w Rumunii 2, w Mołdawii 1, w Bułgarii 2. Jeden z ptaków w Bułgarii to Finezja (która wyleciała z gniazda, gdzie są zamontowane kamery RDLP w Łodzi). Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego, który po przylocie do Europy obrał kierunek na wschód i skierował się na Kaukaz w Rosji.

Bociany Czarne Online (transmisja na żywo od kwietnia do września oraz archiwalne filmy) można znaleźć na Youtube oraz TUTAJ 


Opracowanie: