Lobbowanie na rzecz dużych koncernów – to, jak nieoficjalnie dowiedziało się radio RMF FM, powód odwołania wiceministra gospodarki Andrzeja Kaczmarka. Oficjalnych powodów nie znamy – rząd zasłania się tajemnicą państwową.

Kaczmarek ma bogatą karierę. Rozpoczął ją w 1988 r. w medialnym holdingu ITI. Potem pracował we władzach Krajowej Izby Gospodarczej. Równolegle jako wiceprezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych odpowiadał za gospodarczą promocję Polski za granicą. W 1997 r. na 7 lat trafił do Kanady. W naszej ambasadzie był radcą w wydziale ekonomiczno-handlowym. Po powrocie do kraju przez rok pełnił funkcję prezesa Centrum Innowacji „FIRE", które zajmowało się nawiązywaniem kontaktów polskich firm z firmami amerykańskimi w ramach projektów offsetowych. Pod koniec 2005 r. został wiceministrem w resorcie gospodarki, gdzie odpowiadał za dział: gospodarka i turystyka. CV Kaczmarka przejrzał Krzysztof Zasada. Posłuchaj:

To nie wszystkie zmiany w resorcie gospodarki. Odejdzie też drugi z wiceministrów Tomasz Wilczak. Powody jego dymisji to "brak stanowczych działań w dziedzinie elektro-energetyki".

Niewykluczone, że w ramach rekonstrukcji rządu ze stanowiskiem pożegna się również minister transportu - Jerzy Polaczek.