W szpitalu zmarł na posocznicę żołnierz z 1. Bazy Lotniczej w Warszawie. W szpitalu pozostaje jeszcze jeden żołnierz z tej samej jednostki - jego stan jest ciężki. W Żorach na sepsę zmarła 16-miesięczna dziewczynka.

Mimo godzinnej reanimacji, nie udało jej się uratować. Pracownicy sanepidu objęli nadzorem epidemiologicznym najbliższych dziecka. Prawdopodobnie ktoś z nich jest nosicielem niebezpiecznych bakterii, którymi zakaziło się niemowlę.

Według Ministerstwa Zdrowia nie można mówić o epidemii, ale na pewno widać więcej zachorowań na zapalenie opon mózgowych pochodzenia meningokokowego. Często towarzyszą mu powikłania, w tym sepsa. Tak było w przypadku zmarłego żołnierza. On zaraził się najgorszym typem sepsy. Posłuchaj:

Pediatrzy apelują do rodziców, by minimalizowali ryzyko zachorowania dzieci, ograniczając ich wizyty w miejscach, gdzie mogą mieć kontakt z zainfekowanymi - np. centra handlowe i kina. Zaleciła właściwe żywienie - spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz spacery i wietrzenie pomieszczeń.