Polska i Kazachstan będą współpracować w sektorze naftowym - dowiedział się reporter RMF FM. PKN Orlen i Kaz-Munai-Gaz parafują dziś w Astanie memorandum w tej sprawie.

Na razie nie wiadomo, jak ta polsko-kazachska współpraca będzie wyglądać; to jedna z najbardziej skrywanych tajemnic, przynajmniej przez najbliższe kilkanaście dni. Według informacji reportera RMF FM Krzysztofa Zasady szczegóły porozumienia mają ogłosić pod koniec miesiąca prezydenci Polski i Kazachstanu podczas wizyty Lecha Kaczyńskiego w Astanie.

Naszemu reporterowi udało się jednak ustalić, że po żmudnych negocjacjach osiągnięto wreszcie porozumienie, które – zdaniem przedstawicieli strony kazachskiej – jest korzystne dla Polski. Może więc chodzić na przykład o dopuszczenie PKN Orlen do kazachskich złóż ropy.

Ciekawe jest tło negocjacji. Kazachowie nie godzili się bowiem na rozmowy tylko o energetyce. Jak usłyszał nasz reporter, ich niezadowolenie budził też fakt, że przedstawiciele polskich władz podczas rozmów nie kryli, że chodzi o stworzenie wspólnego frontu przeciwko Rosjanom. Nasze delegacje przestały to w końcu akcentować, zgodziliśmy się też rozmawiać o współpracy w dziedzinie budownictwa i ochrony zdrowia – tego miała chcieć strona kazachska.