Premier Kaczyński rozmawiał z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice na temat tarczy antyrakietowej. Rzecznik rządu Jan Dziedziczak nie chciał ujawnić szczegółów. Wcześniej premier powiedział, że rząd opowiada się za porozumieniem w sprawie tarczy.

Rozmowa z Rice to dopiero początek poważnych rozmów. Kaczyński powiedział, że tarcza niesie pewne ryzyko, ale dobrze wynegocjowana będzie służyć naszemu bezpieczeństwu. Rząd, premier, czyli ja, opowiadamy się za tym, żeby porozumieć się w sprawie tarczy. Oczywiście to nie oznacza, że przyjmiemy każde warunki - stwierdził Kaczyński.

Na konferencji prasowej szefa rządu padły też ważne deklaracje w sprawie polskiej polityki wschodniej. Kaczyński nie wykluczył, że już wkrótce do Mińska może powrócić polski ambasador. Z Białorusią nastąpiła pewna ewolucja naszej polityki. Próbujemy, czy w nieco nowej sytuacji, dałoby się coś zrobić w szczególności dla polskiej mniejszości - podkreślił. Ta nowa sytuacja, o której mówił Kaczyński, to zapewne oddalenie Mińska od Moskwy po kryzysach paliwowych.

Premier stwierdził, że stosunki z Rosją wciąż są trudne. Największą kością niezgody pozostaje bałtycka rura i embargo na polskie mięso.