Stolica Apostolska nie zwracała się do IPN o udostępnienie udostępnienie materiałów dotyczących ks. arcybiskupa Stanisława Wielgusa – czytamy na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej. Nie zwracał się o nie także ks. Prymas Józef Glemp, ani żaden jego przedstawiciel.

W to, że Watykan widział wcześniej teczkę abpa Wielgusa nie wierzy arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Naprawdę nie przypisujmy Ojcu Świętemu znajomości teczek, bo to jest niemożliwe. To jest fikcja, której nie wolno nawet rzucać między ludzi, dlatego że Ojciec Święty nigdy nie zajmuje się teczkami. - stwierdził.

Kościelna Komisja Historyczna powołana przez Episkopat, rozpoczęła swoje prace w oparciu o materiały IPN 2 stycznia 2007 roku. Po zbadaniu akt znajdujących się w IPN, Komisja stwierdziła, że istnieją liczne, istotne dokumenty potwierdzające gotowość świadomej i tajnej współpracy ks. Stanisława Wielgusa z organami bezpieczeństwa PRL oraz to, że została ona podjęta. Abp Wielgus zaprzeczył większości stwierdzeń zawartych w materiałach organów bezpieczeństwa PRL.

Komisja badała akta IPN na prośbę samego abp. Wielgusa, który jeszcze dzisiaj ma przejąć urząd metropolity warszawskiego. Uroczysty ingres ma odbyć się w niedzielę.